ЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ЗДІЙСНЕННЯ ПОКЛИКАННЯ ЛЮДИНИ
Анотація
У статті досліджено етичні проблеми здійснення покликання людини. На основі ідей Е. Левінаса та їх подальших інтерпретацій автор обґрунтовує важливість етичної оцінки мотивів покликання як способу самоактуалізації особистості у світі. Метою дослідження є аналіз ціннісних вимірів, відповідність яким має задовольняти розуміння особистістю її покликання, але які мають власний незалежний етичний сенс. Це вимоги моралі, обов’язки, вітальні цінності та цінності людського співіснування, релігійні та інші ідеї. Розкрито трансцендентність цілей покликання людини, понадособистісне значення цінностей, яким воно служить. У дослідженні проаналізовано зв’язок і відмінність ідей покликання та призначення людини, суперечності бажань, особистих волінь та обов’язків людини у здійсненні нею покликання. Призначення обґрунтовується як похідне з незалежного від людини виміру буття, такого, що задає рамки її свободи, тимчасом як покликання завжди особистісне й вільно прийняте. У статті показано зв’язок розуміння покликання людини з вирішенням проблеми сенсу її життя. Досліджено питання про ієрархію індивідуальних уявлень про благо людини та проблему визначення вищого блага як обрію здійснення покликання. Проаналізовано феномени долі і дару як таких, що задають напрямок і водночас непередбачуваність у здійсненні покликання. Як висновок констатовано багатовимірність цінностей у покликанні людини, поєднання множини особистісних мотивів. Самовизначення і вибір у здійсненні покликання вимагає рішучості та відповідальності водночас. Покликання як феномен особистісного буття не існує поза етичною рефлексією та узгодженням індивідуальних переконань і прагнень з вимогами та цінностями родини, спільноти та моралі в її загальнолюдському вимірі.
Завантаження
Посилання
/Посилання
Joldersma, C. (2014). A Levinasian Ethics for Education’s Commonplaces: Between Calling and Inspiration. New York: Palgrave MacMillan.
Levinas, E. (2000). Selected Works. Тоtality and Infinity. (N. B. Mankovskaia, Trans.). Moscow and Saint Petersburg: Universitetskaia kniga. (In Russian).
Levinas, Е. (1999). Between Us. (V. Kurynskyi, Trans.). Kyiv: Dukh i Litera; Zadruga. (In Ukrainian).
Malakhov, V. А. (2018). Nagarian Notes. Kyiv: Dmitriy Burago Publishing house. (In Russian).
Muliarchuk, Ye. (2017). Calling as a Motivating Factor of the Development of Education in Ukraine. Philosophy of Education: Research Journal, 1 (20), 213–234. (In Ukrainian).
Weber, М. (1990). Selected Works. (M. I. Levyna, A. F. Fylyppova & P. P. Haidenko, Trans.). Moscow: Progress. (In Russian).
Weber, М. (1994). The Protestant Ethic and the Spirit of Capitalism. (O. Pohorilyi, Trans.). Kyiv: Оsnovy. (Original work published 1905). (In Ukrainian).
Вебер М. Избранные произведения / пер. с нем. М. И. Левина, А. Ф. Филиппова, П. П. Гайденко. М.: Прогресс, 1990. 808 с.
Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму / пер. з нім. О. Погорілого. К.: Основи, 1994. 261 с.
Левинас Э. Избранное. Тотальность и бесконечное / пер. с франц. Н. Б. Маньковской М.; СПб: Университетская книга, 2000. 415 с.
Левінас Е. Між нами / пер. з франц. В. Куринського. К.: Дух і Літера; Задруга, 1999. 312 с.
Малахов В. А. Нагарийские тетради. К.: Издательский дом Дмитрия Бураго, 2018. 156 с.
Мулярчук Є. І. Покликання як мотивуючий чинник розвитку освіти в Україні. Філософія освіти. Науковий часопис. № 1 (20). Інститут вищої освіти Національної академії педагогічних наук України, Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова. Київ, 2017. С. 213–234.
Joldersma C. A Levinasian Ethics for Education’s Commonplaces: Between Calling and Inspiration. New York: Palgrave MacMillan, 2014. 126 p.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).