ПРИРОДНИЙ ТА ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТИ В ПОШУКАХ ІСТИНИ
Анотація
У роботі обговорюються особливості формування та застосування знань у людській спільноті та у світі сучасних систем штучного інтелекту. Показано, що знання цивілізації має відому невизначеність, зумовлену самим характером наукового пошуку, що породжує сумніви, провокує перегляди та корекції. Зростаюче різноманіття оцінок і рішень існуючих проблем зумовлене не лише цією обставиною, а й більшою мірою стратифікацією суспільства за рівнями освіченості та інтелекту. Інтелектуали опинилися в меншості в умовах доступу до інформаційних мереж маргіналів, що раптово осміліли та почали створювати безліч нових уявлень та генерувати ідеї, які явно виглядали як псевдонаукові й навіть містичні. Тому більшість рішень і дій в кращому випадку не завжди вірні, не логічні та недалекоглядні у сучасному суспільстві, розбавленому маргіналами, що винирнули з інформаційного небуття. Важливо відзначити, що системи штучного інтелекту, зокрема нейронні мережі, навчені на результатах такої різноманітної людської діяльності, спираються на численні варіанти не завжди строгих підходів і неоднозначних рішень людей, що зібрані в Інтернеті. Ці штучні інтелектуальні системи створюють ще більш розгалужені сценарії підходів і рішень, значно більшою мірою заплутуючи та деморалізуючи користувачів. Тому необхідна система верифікації рішень систем штучного інтелекту, заснована на розроблених масивах вже перевірених та узгоджених у науковому середовищі знань та законів. Вже недостатньо формування об'єднаних думок наукових колективів, як колись, бо їхні голоси мало хто чує, а часто не бажає чути. Зростання різноманітності думок людей і висновків структур штучного інтелекту впливають на розвиток не тільки науки, але більшою мірою на освіту. Сучасна система освіти через інформаційний шум і труднощі освоєння нових знань і технологій витісняє фундаментальне знання. Навчання в сучасну епоху обмежується навчанням вмінням використовувати прилади та технології, орієнтуючись на підготовку нехай просунутих, але споживачів. Тому лунають голоси на користь перенесення фундаментальної освіти, яка лежить в основі інтелектуального та технологічного розвитку цивілізації, у класичні університети.
Завантаження
Посилання
Kuhn, T. (1970). The Structure of Scientific Revolutions. 2nd ed. Chicago.
Polanyi, M. (1962). Personal Knowledge: Towards a Post – Critical Philosophy. University of Chicago Press.
Deutsch, D. (1998). The Fabric of Reality: Towards a Theory of Everything. Penguin Books.
Searle, J.R. (1993). The Problem of Consciousness. Social Research: An International Quarterly. 60 (1). pp. 3–16.
Schrodinger, E. (1954). Sherman Lecture at University Colledge. London, May 1948. Published as «Nature and Greeks». Cambrige: Cambrige University Press.
Kuklin, V. M. (2023). On the question of the appearance of consciousness in neural networks. Journal of V. N. Karazin National University. Series: Philosophy. Philosophical Peripeteias, 68, pp. 32–38; DOI: 10.26565/2226–0994–2023–68–3
Kuklin, V. M. About trends in the development of the Institute of Science Visnyk of V. N. Karazin Kharkiv National University. Series "Sociological Studies of Contemporary Society: Methodology, Theory, methods", (50). in the Press
Lachmann, R. (2000). Capitalists in Spite of Themselves: Elite Conflict and Economic Transitions in Early Modern Europe. Oxford University Press.
System of priorities for the remaining three thousand years (scientific priorities and plagiarism)/ Problems of daily awareness: collection of scientific and methodological works / structure. V. G. Pasinok, T. O. Markova, R. F. Kamishnikova. Kharkiv: KhNU named after V. N. Karazin, 2021. Vip. 12. 136 p.
S´ebastien Bubeck at al. (2023). Sparks of Artificial General Intelligence: Early experiments with GPT – 4./ arXiv:2303.12712v2 [cs.CL] 24 Mar 2023.
Liu Z., et. all. (2024). KAN : Kolmogorov-Arnold Networks, pp. 1–48. https://doi.org/10.48550/arXiv.2404.19756.
Qiu Q, et. all. (2024). ReLU-KAN: New Kolmogorov-Arnold Networks that Only Need Matrix Addition, Dot Multiplication, and ReLU. arXiv:2406.02075v1 [cs.LG] 04 Jun 2024.
Abramov G.S., Gushchin I.V., Sirenka T.O. On the evolution of recurrent neuron systems. Systems Research and Information Technologies, K. http://journal.iasa.kpi.ua (in print)
Bakirov, V. S., Kuklin, V. M. (2024). Information society: socio-economic and socio-cultural aspects (essays). Kharkiv: V. N. Karazin Kharkiv National University.
Авторське право (c) 2024 Володимир Куклін
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).