МЕТОДОЛОГІЯ ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТІЙНОГО АСПЕКТУ ФОРМУВАННЯ БЕЗГОТІВКОВИХ РОЗРАХУНКІВ В УМОВАХ ЦИФРОВІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ
Анотація
У ході триваючої глобалізації міжнародних товарів і торговельного руху платіжні операції також зростають у всьому світі. Створюються або вдосконалюються різні форми розрахунку. Важливим аспектом сьогодення є впровадження та вдосконалення безготівкових розрахунків в Україні та усьому світі. Актуальним залишається питання визначення понятійного аспекту формування безготівкових розрахунків.
У роботі було охарактеризовано дефініцію «безготівкових розрахунків» та їх функціонування з огляду на національний досвід. Розглянуто процес регулювання розрахунків з боку нормативно-правого забезпечення в Україні.
У статті було досліджено історичний аспект формування безготівкових розрахунків від найдавніших часів до сучасних електронних систем.
Проаналізовані визначення українських та зарубіжних дослідників та науковців як у загальному понятті так і у принципах запровадження даного виду розрахунку у різних аспектах життєдіяльності людини зокрема, та країни в цілому.
Виокремлені та досліджені поняття які надаються у нормативних та правових документах, органами влади та регулятором грошових відносин в Україні.
Проведено порівняльний аналіз наведених дефініцій та сформовано методологію їх групування за певними категоріями та спільними рисами.
Охарактеризовані класичні переваги безготівкових розрахунків з огляду на учасника грошових відносин в умовах цивілізаційних та часових викликів в державі та додані нові переваги з урахуванням пандемії викликаної Covid-19.
Наведено власне поняття «безготівкові розрахунки» спираючись на досвід закордонних та українських вчених та дослідників, державних нормативних та правових документів, визначень державних органів та враховуючи історичний фактор.
Завантаження
Посилання
Borysov A.B. (1999) Bolshoi эkonomycheskyi slovar [Big Economic Dictionary]. Moskov: Knyzhnyi mir [in Russia].
Dianiv R.P. (2002). Entsyklopediia biznesmena, ekonomista, menedzhera [Encyclopedia of a businessman, economist, manager]. Kyiv [in Ukraine].
Zavadskyi Y.S., Osovska H.V., Yushkevych O.O. (1999). Slovnyk ekonomichnykh terminiv: Menedzhment. Marketynh, Pidpryiemnytstvo. [Dictionary of economic terms: Management. Marketing, Entrepreneurship]. Zhytomyr: ZhITIs [in Ukraine].
Zolotohorov V.H. (1997). Эntsyklopedycheskyi slovar po эkonomyke [Encyclopedic Dictionary of Economics]. Minsk: Polymia [in Belarus].
Lukash S.Y., Maliutynoi L.A. (Ed) (1994). Bankovskaia эntsyklopedyia [Bankovskaia эntsyklopedyia]. Dnepropetrovsk: Kayssa Plius [in Ukraine].
Partyn H.O., Zahorodnii A.H. (2006). Finansy pidpryiemstv [Business finance]. Kyiv: Znannia [in Ukraine].
Raizberh B.A., Lozovskyi L.Sh., Starodubtseva E.B. (2007). Sovremennyi ekonomycheskyi slovar [Modern Economic Dictionary]. Moskov: YNFRA-M [in Russia]. https://www.ebk.net.ua/Book/Ses/b/0032.htm
Savluk. M.I. (Ed) (2011). Hroshi ta kredyt [Money and credit]. Kyiv: KNEU [in Ukraine].
Sukharskyi V.S. (2002). Ekonomichnyi slovnyk-dovidnyk [Economic dictionary-reference]. Ternopil: Navchalna knyha – Bohdan [in Ukraine].
Shchetynin A.I. (2006). Hroshi ta kredyt [Money and credit]. Kyiv: Tsentr navchalnoi literatury [in Ukraine].
Voronova L.K. (Ed) (2011). Slovnyk finansovo-pravovykh terminiv [Dictionary of financial and legal terms]. Kyiv: Alerta [in Ukraine].
Economic Code of Ukraine.
Pro zatverdzhennia Instruktsii pro bezghotivkovi rozrakhunky v Ukraini v natsionalnii valiutiю Postanova Pravlinnia Natsionalnoho banku Ukrainy [On the approval of the Instructions on cashless payments in Ukraine in the national currency: resolution of the Board of the National Bank of Ukraine]. From 21 January 2004, № 22. Registered in the Ministry of Justice of Ukraine March 29, 2004, № 377.
The official website of the NBU. https://bank.gov.ua/