Комп’ютерне моделювання кутового розподілу електронів та гальмівних гамма-квантів у танталовому конверторі
Анотація
Представлена робота присвячена дослідженню можливості удосконалення методів отримання медичних ізотопів 11С та 18F із використанням лінійного прискорювача електронів. У роботі [1] проводилися експериментальні дослідження напрацювання фотоядерним способом ізотопів 18F та 11С у різних мішенях при опроміненні потоком гальмівного випромінювання цільових мішеней. Експериментальні дослідження проведені в діапазоні енергій від 10 МеВ до 40 МеВ. У представленій роботі проводяться дослідження кутового розподілу гальмівних гамма-квантів з метою з'ясування можливостей отримання максимально досяжних рівнів активності медичних ізотопів 18F та 11С. Кутовий розподіл гальмівних гамма-квантів є важливою характеристикою випромінювального стенду, що містить збірку цільових мішеней, тому що знання цих важливих параметрів дозволяє внести необхідні зміни до конструкції збірки мішеней для напрацювання медичних ізотопів. Дослідження, представлені в даній роботі, виконувалися засобами комп'ютерного моделювання. Для вирішення задачі про кутовий розподіл гальмівних гамма-квантів була розроблена комп'ютерна програма KIPT мовою С++ з використанням бібліотеки класів Geant4. Програма містить визначення класу DetectorConstruction, в якому описуються матеріали необхідних складових елементів реальної експериментальної установки, а також взаємне розташування всіх елементів конструкції. У класі PrimaryGeneratorAction, що входить до складу програми, описані параметри пучка первинних електронів. Діаметр пучка електронів дорвінює 8 мм, енергія Ее = 36.7 МеВ, відповідно до умов реального експерименту, проведеного в Науково-дослідному комплексі «Прискорювач» ННЦ ХФТІ [1]. У класі PhysicsList описувалися моделі фізичних процесів, що відбуваються при проходженні пучка електронів через мішень. Програма також містить всі класи і модулі, необхідні для аналізу результатів моделювання, а також модуль візуалізації. Модулі візуалізації використовують графічну бібліотеку OpenGL, а також програмний сервіс Qt5 для більш наочного уявлення взаємного розташування елементів експериментальної установки і візуалізації траєкторій електронів, позитронів, гамма-квантів. У результаті виконання роботи отримані кутові характеристики пучка первинних електронів і гальмівних гамма-квантів безпосередньо перед цільовою мішенню, що дозволить оптимізувати параметри збірки цільових мішеней для напрацювання медичних ізотопів фотоядерним способом.
Завантаження
Посилання
А.N. Dovbnya, R.N. Dronov, V.A. Kushnir, V.V. Mitrochenko, S.A. Perezhogin, L.I. Selivanov, V.A. Shevchenko, and B.I. Shramenko, East Eur. J. Phys. 4, 77-86 (2018), https://doi.org/10.26565/2312-4334-2018-4-09.
M. Fujiwara, K. Nakai, N. Takahashi, T. Hayakawa, T. Shizuma, S. Miyamoto, G.T. Fan, A. Takemoto, M. Yamaguchi, and M. Nishimura, Physics of Particles and Nuclei, 48(1), 124-133 (2017), https://doi.org/10.1134/S1063779617010075.
D. Nabs, and U. Köster, Applied Physics B, 103(2), 501-519 (2011), https://doi.org/10.1007/s00340-010-4278-1.
Geant4 Collaboration, Book For Application Developers Release 10.5, https://geant4-userdoc.web.cern.ch/geant4-userdoc/UsersGuides/ForApplicationDeveloper/BackupVersions/V10.5-2.0/fo/BookForApplicationDevelopers.pdf.
Geant4 Collaboration, Physics Reference Manual, https://geant4-userdoc.web.cern.ch/geant4-userdoc/UsersGuides/PhysicsReferenceManual/BackupVersions/V10.5-2.0/fo/PhysicsReferenceManual.pdf
NEA: Electron photon interaction cross section library. https://www.oecd-nea.org/tools/abstract/detail/iaea1435/
V.M. Kalinin, S.R. Tikhomirov, Lectures on Theory of Probability and Mathematical Statistics, (Saint-Petersburg State Institute of Technology, 2002), pp. 90. (in Russian)
Авторське право (c) 2020 В.В. Лісовська, Т.В. Малихіна
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).