Стійкість горизонтального циліндричного шару в'язкої, нестисливої рідини з вільними межами, що обертається та підігрівається знизу
Анотація
Теоретично досліджено стійкість циліндричного горизонтального шару в'язкої, нестисливої рідини з вільними межами, що обертається і підігрівається знизу. У нехтуванні відцентровими силами записані рівняння руху, теплопровідності і нестисливості рідини, з яких в лінійному наближенні отримано відоме дисперсійне рівняння. Розглянуто стійкість обертового циліндричного об'єму рідини у відсутність підігріву знизу за умови, що різниця температур горизонтальних границь рідини фіксована, і дорівнює нулю. Показано, що у відсутність підігріву знизу і якщо різниця температур горизонтальних кордонів рідини, що обертається, не фіксована, і не підтримується ззовні, то збурена температура рідини буде збільшуватися, але її кінцеве значення не перевищуватиме температуру фазового переходу. Отриманий результат використаний для пояснення нагріву води у вихрових трубках Ранка-Хілша. Зроблено висновок про те, що нагрів води в трубках типу Ранка-Хілша слід розглядати як зворотну задачу Релея, в якій за відомим розподілом швидкостей всередині об'єму рідини можна визначити градієнт температури, що виникає. Наведено аналіз стійкості обертового циліндричного об'єму рідини при підігріві знизу. Показано, що в експериментах величина різниці температур на кордонах циліндра, задається, а також початкова швидкість її зміни визначає кінцеву температуру нагрівання рідини. Порівняння запропонованої теорії та експериментальних даних для нагріву води показує їх гарну якісну і кількісну відповідність.
Завантаження
Посилання
H. Bernard, Revue generale des Sciences, pures et appliquées, 11, 1261-1271 and 1309-1328 (1900), retrieved from: https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k17075r?rk=21459;2.
J.W. Strutt (Lord Rауlеigh), Phil. Mag. 32, 529-546 (1916), https://doi.org/10.1080/14786441608635602.
L.S. Bozbei, B.V. Borts, A.O. Kostikov and V.I. Tkachenko, East Eur. J. Phys. 1(4), 49-56 2014, retrieved from: https://periodicals.karazin.ua/eejp/article/view/1442.
S. Chandrasekhar, Hydrodynamic and hydromagnetic stability, (University Press, Oxford, 1970), pp. 657.
G.Z. Gershuni and E.M. Zhukhovitskiy, Конвективная устойчивость несжимаемой жидкости [Convective stability of an incompressible fluid], (Nauka, Moscow, 1972), pp. 393. (in Russian)
Kh.P. Grinspen, Теория вращающихся жидкостей [Theory of Rotating Fluids], (Gidrometeoizdat, Leningrad, 1975), pp. 321. (in Russian)
L.D. Landau and E.M. Lifshits, Теоретическая физика, Т.6, Гидродинамика [Theoretical Physics, Vol.6, Hydrodynamics], (Nauka, Moxcow, 1986), pp. 736. (in Russian)
E.L. Koschmieder, Bénard Cells and Taylor Vortices: monograph on mechanics, (University Press, Cambridge, 1993), pp. 350.
Y. Nakagawa and P. Frenzen, Tellus, 7, 1-21 (1955), https://doi.org/10.1111/j.2153-3490.1955.tb01137.x.
N.A. Smirnova, Методы статистической термодинамики в физической химии [Methods of statistical thermodynamics in physical chemistry], (Vysshaya shkola, Moscow, 1982), pp. 455. (in Russian)
L.D. Landau and E.M. Lifshits, Теоретическая физика, T.5, Статистическая физика [Theoretical Physics Vol.5, Statistical Physics], (Nauka, Moscow, 1976), pp. 584. (in Russian)
A.P. Merkulov, Вихревой эффект и его применение в технике [Vortex effect and its application in technology], (Mashinostroeniye, Moscow, 1969), pp. 183. (in Russian)
A.D. Suslov, S.V. Ivanov., A.V. Murashkin and Yu.V. Chizhikov, Вихревые аппараты [Vortex devices], (Mashinostroeniye, Moscow, 1985), pp. 256. (in Russian)
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).