Вплив іонного бомбардування на процеси азотування при комплексній модифікації поверхні сталі
Анотація
Іонне бомбардування поверхонь, які модифікуються з використанням вакуумно-дугових технологій, є основним фізичним процесом для таких модифікацій. Експерименти проводилися на установці типу "Булат. У роботі по азотуванню поверхонь масивних сталевих деталей (ст. 25Х1МФ і 40Х) досліджені особливості використання в якості бомбардуючих часток іонів титану і молібдену, що мають різний енерговміст. Цей етап іонного бомбардування пов'язаний з очищенням поверхні і нагрівом її до необхідної температури. На етапі азотування бомбардування здійснювали іонами азоту, що генеруються в двоступінчатому розряді. Для діагностики змін на поверхні зразків і на відстані від неї углиб металу, використали рентгено-флуоресцентний мас-аналіз і робили виміри твердості за допомогою приладу Nanoindentor G200. Виконані порівняльні виміри відносних концентрацій елементів у складі поверхні сталі після бомбардувань різними іонами (Ti або Мо), а також отримані профілі залягання заглибленого в метал азоту і модифікованої твердості. Виявлені особливості в результатах азотування сталевої поверхні при використанні різних сортів іонів. Фотографії поперечних шліфів, отриманих за допомогою оптичного металографічного мікроскопу ММО 1600, продемонстрували відмінності в структурних характеристиках приповерхневих шарів при бомбардуваннях іонами титану і молібдену. Ці відмінності пов'язані з підвищеною температурою в шарах при бомбардуванні іонами молібдену. Метою цієї роботи є проведення порівняльних експериментів по обробці сталевих поверхонь прискореними іонами різних металів з подальшим аналізом діяння таких впливів на процеси азотування цих поверхонь.
Завантаження
Посилання
V.A. Belous, I.G. Yermolenko, Yu.A. Zadneprovsky, N.S. Lomino, Problems of Atomic Science and Tecnology. 4(104), 93-99 (2016). (in Russian)
V.A. Belous, Yu.A. Zadneprovsky, M.G. Ischenko, G.I. Ischenko, N.S. Lomino, in: ВИТТ-2017: Материалы 12-й Международной конференции «Взаимодействие излучения с твёрдым телом» [IRS-2017: Materials of the 12th International Conference on the Interaction of Radiation with Solids] (Belarusian State University, Minsk, 2017), pp. 367-370. (in Russian)
A. Anders, Cathodic Arcs (Springer Science + Business Media, LLC, 2008), p. 514, doi: 10.1007/978-0-387-79108-1_8
I.A. Ponomarenko, I.S. Tatarkina and I.V. Doshchechkina, Bulletin of Kharkov National Automobile and Highway University. 51, 126-129 (2010). (in Ukrainian)
L.P. Sablev, N.S. Lomino, R.I. Stupak, A.A. Andreev, А.M. Chikryzhov, in: ОТТОМ-6, Материалы 6-ой междунар. конференции «Оборудование и технологии термической обработки металлов и сплавов» [Materials of the 6th International Conference on the Equipment and Technologies for Heat Treatment of Metals and Alloys] (NSC KIPT, Kharkov, 2005), 2, pp.159-169. (in Russian)
V.A. Belous, Yu.A. Zadneprovsky, I.G. Yermolenko, N.S. Lomino, in: Ресурс-2015: Збірник наукових статей, Цільова комплексна програма НАН України «Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд і машин» [Resource-2015: Collection of scientific articles, Target complex program of NAS of Ukraine "Problems of the Resource and Safety of the Exploitation of Constructions, Structures and Machines], (IES them. Paton NAS of Ukraine, Kiev, 2015, pp. 247-255. (in Ukrainian)
I.I. Aksenov, I.I. Konovalov, Е.Е. Kudryavtseva and V.M. Khoroshich, JTF. 54(8), 1530-1533 (1984). (in Russian)
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).