Вплив низьких концентрацій хлорпромазину на розподіл еритроцитів людини за індексом сферичності і на час гіпотонічного гемолізу

  • O. I. Gordiyenko Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
  • S. E. Kovalenko Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
  • V. S. Kholodnyy Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
  • E. V. Davydova Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
  • E. O. Gordiyenko Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
Ключові слова: еритроцити, індекс сферичності, хлорпромазін

Анотація

Проаналізовано можливі наслідки дії хлорпромазіну (CP) в низьких концентраціях після його вбудовування в мембрани еритроцитів. Розподіл еритроцитів за індексом сферичності і швидкість гемолізу в гіпотонічному середовищі вивчали при 0.125 mM і 0.25 mM CP. Дослідження показало неоднорідну відповідь еритроцитів від різних донорів на введений CP в суспензію. Зразки були розділені на дві групи за їх реакцією на СР. У першій групі донорів введення CP викликає повне або часткове зміщення кривих розподілу в бік більших значень індексу сферичності. У другій групі введення CP призвело до збільшення щільності клітин в інтервалі низьких  показників сферичності. Таким чином, взаємодія амфіфільних речовин з бішаром мембрани може викликати суперечливі ефекти. Одним з можливих ефектів CP є вбудовування алкільних областей в бішар мембрани. Це може привести до збільшення поверхні мембрани. З іншого боку, включення амфіфільної речовини в ліпідний бішар може привести до утворення інвертованих міцел. В цьому випадку поверхня мембрани зменшується в порівнянні з нативною за рахунок переходу частини матеріалу мембрани в згадану фазу. Таким чином, як розтягування так і стиснення поверхні мембрани рівновірогідні в досліджуваному інтервалі концентрацій CP і залежать від донора належності донора до відповідної популяції.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографії авторів

O. I. Gordiyenko, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м.Харків, 61015, Україна

S. E. Kovalenko, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м.Харків, 61015, Україна

V. S. Kholodnyy, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м.Харків, 61015, Україна

E. V. Davydova, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м.Харків, 61015, Україна

E. O. Gordiyenko, Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України

вул. Переяславська, 23, м.Харків, 61015, Україна

Посилання

Isomaa B. Permeability alterations and antihaemolysis induced by amphiphiles in human erythrocytes. Biochim. Biophys. Acta .1986;860:510-24.

Schneider E. Bacterial cytotoxins amphotericin B and local anesthetics enhance transbilayer mobility of phospholipids in membrane. Consequences for phospholipid asymmetry. Biochim. Biophys. Acta. 1986;855:325-36.

Hagerstand H, Isomaa B. Amphiphile-induced antihaemolysis is not causally related to shape changes and vesiculation. Chem. Biol. Interact. 1991;79:335-47.

Gordienko OI, Gordienko YuE, Makedonska VO. Estimation of erythrocyte population state by spherical index distribution. Bioelectrochemistry. 2004;62:119-22.

Kovalenko SE. Possible Mechanisms of Chlorpromazine Antihemolytic Effect. Problems of Cryobiology. 2006;16:136-47.

Seeman P. The membrane action of anesthetics and tranquilizers. Pharmacol. Rev. 1972;24:583-655

Gordienko EA, Gordienko YuE, Gordienko OI. The physico-mathematical theory of human erythrocyte hypotonic hemolysis phenomenon. Cryo-Letters. 2003;24:229-44.
Опубліковано
2007-06-05
Цитовано
Як цитувати
Gordiyenko, O. I., Kovalenko, S. E., Kholodnyy, V. S., Davydova, E. V., & Gordiyenko, E. O. (2007). Вплив низьких концентрацій хлорпромазину на розподіл еритроцитів людини за індексом сферичності і на час гіпотонічного гемолізу. Біофізичний вісник, 1(18), 61-64. вилучено із https://periodicals.karazin.ua/biophysvisnyk/article/view/12622
Розділ
Біофізика клітини

Найбільш популярні статті цього автора (авторів)