ПРАГМАТИЧНА ДІЄТЕТИКА ЗАБУВАННЯ І КРИТИКА КАРТЕЗІАНСЬКОГО НЕВРОТИЗМУ
Анотація
У статті, через призму історико-філософського підходу П. Адо, розглядаються гносеологічні ідеї Ч. С. Пірса. Обґрунтовується погляд на його концепції експериментування та логічного схематизму як на певні дієтетичні практики, що відкривають суб’єкту не стільки саму істину, скільки доступ до її вільного пошуку. В статті також розглядаються погляди ініціатора модерного дискурсу про пам’ять Ф. Ніцше на проблему співвідношення забування та пізнавальної діяльності. Гносеологічні погляди Ч. Пірса і Ф. Ніцше поєднуються у прагненні подолати не тільки раціоналістичну філософію Р. Декарта, але й невротичну картезіанську концепцію суб’єктивності взагалі.
Завантаження
Посилання
Адо П. Духовные упражнения и античная философия / П. Адо ; [пер. с франц. при уч. В. А. Воробьева]. – М. ; СПб.: Степной ветер, 2005. – 448 с.
Мельвиль Ю. К. Прагматическая философия человека / Ю. К. Мельвиль // Буржуазная философская антропология XX века. – М. : Наука, 1986. – С. 104–119.
Мінаков М. Історія поняття досвіду / М. Мінаков. – К. : Парапан, 2007. – 379 с.
Пирс Ч. Некоторые последствия четырех неспособностей / Ч. Пирс ; [пер. с англ. В. В. Кирющенко, М. В. Колопотина] // Пирс Ч. Начала прагматизма. – СПб.: СПбГУ ; Алетейя, 2000. – С. 10–50.
Ратникова Е. Пирс и Декарт: Опыт и метафизика / Е. Ратникова // Sententiae. – № 2 (XXVII). – 2012. – 85–96 с.
Хайдеггер М. Гегель / М. Хайдеггер ; [пер. c А. П. Шурбелева]. – СПб. : Владимир Даль, 2015. – 320 с.
Шаап С. Нездатність забувати: Новий погляд Ніцше на питання про істину / С. Шаап; [пер. з нім. О. Кислюка]. – К. : Вид-во Жупанського, 2009. – 294 с.
Шевцов К. Память и генеалогия субъективности у Ф. Ницше / К. Шевцов // Тамбов : Грамота, 2013. – № 12 (38) : в 3-х ч. Ч. III. – C. 206–210.
Эрн В. Григорий Саввич Сковорода. Жизнь и учение / В. Эрн. – М. : Директ-Медиа, 2016. – 394 с.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC BY 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).