Побудова функції керованості як часу руху
Анотація
Дана стаття присвячена методу функції керованості в задачах допустимого синтезу для лінійних канонічних систем. В роботі розглянуті способи побудови такого керування, щоб функція керованості була часом руху довільної точки в початок координат. Розглядається канонічна керована система лінійних рівнянь $\dot{x}_i=x_{i+1}, i=\overline{1,n-1}, \dot{x}_n=u$ з обмеженнями на управління $|u| \le d$. Функція керованості $\Theta$ знаходиться як єдиний додатній розв'язок неявного рівняння $2a_0\Theta=(D(\Theta)FD(\Theta)x,x)$, де $D(\Theta)= diag(\Theta^{-\frac{-2n-2i+1}{2}})_{i=1}^n$, матриця $F=\{f_{ij}\}_{i,j=1}^n$ додатно визначена, а $a_0>0$ обирається так, щоб виконувались обмеження на керування. Функція керованості є часом руху, якщо $\dot{\Theta}= -1$. З цієї умови отримано рівняння, розв'язання якого розглядається у даній роботі.
На відміну від попередніх робіт з цієї теми, на вигляд матриці $F$ не накладено додаткові обмеження. В цій статті знайдено множину параметрів матриці $F$ та вектор-стовпця $a$, які задовільняють отриманому рівнянню та для яких функція керованості час руху із точки $x$ у початок координат. Таким чином описується весь клас функцій керованості, які є часом руху. У загальному випадку при знаходження розв'язку задачі Коші відповідної системи можуть виникати труднощі. Система, яка розглядалась у даній роботі зводиться до рівняння Ейлера, для якого можна знайти характеристичне рівняння, а отже і траєкторію у явному вигляді.
Розглянуто двовимірну, тривимірну та чотиривимірну канонічні системи. У кожному випадку розв'язано матричне рівняння та знайдено множини параметрів, при яких значення функції керованості буде часом руху довільної точки в початок координат. Також обрано деякий довільний набір параметрів, які задовільняють умовам додатної визначеності матриці $F$ та побудовано траєкторії з обраних початкових точок в початок координат.
Завантаження
Посилання
V. I. Korobov, A general approach to the solution of the bounded control synthesis problem in a controllability problem, Mat. Sb. (N.S.), 109(151):4(8) (1979), 582-606; Math. USSR-Sb., 37:4 (1980), 535-557.
V.I. Korobov, Method of controllability function, R&C Dynamics, Moskow-Ijevsk, 2007. ISBN 978-5-93972-610-8.
V.I. Korobov, A.E. Choque Rivero, V.O. Skoryk, Controllability function as time of motion I, Mat. Fiz. Anal. Geom., 11(2), (2004), 208-225.
V.I. Korobov, A.E. Choque Rivero, V.O. Skoryk, Controllability function as time of motion II, Mat. Fiz. Anal. Geom., 11(3), (2004), 341-354.
A E Choque-Rivero, Extended set of solutions of a bounded finite-time stabilization problem via the controllability function, IMA Journal of Mathematical Control and Information, Volume 38, Issue 4, December 2021, P. 1174-1188, DOI: https://doi.org/10.1093/imamci/dnab028
Авторське право (c) 2023 Velerii Korobov, Taisiia Andriienko
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. (Attribution-Noncommercial-No Derivative Works licence).
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).