Блокова форма сингулярного жмутка операторів і метод її отримання
Анотація
Описано блокову форму сингулярного жмутка операторів $\lambda A+B$, де $\lambda$ - комплексний параметр, а лінійні оператори $A$, $B$ діють у скінченновимірних просторах. Жмуток операторів $\lambda A+B$ називається регулярним, якщо $n = m = rk(\lambda A+B)$, де $rk(\lambda A+B)$ - ранг жмутка та $m$, $n$ - розмірності просторів (оператори відображають $n$-мірний простір у $m$-мірний). В інших випадках, тобто якщо $n \ne m$ або $n = m$ та $rk(\lambda A+B)<n$, жмуток називається сингулярним (нерегулярним). Блокова форма (структура) складається з сингулярного блоку, який є суто сингулярним жмутком (тобто від нього неможливо відокремити регулярний блок) і регулярного блоку. У цих блоках виділено нульові блоки та блоки, які є оборотними операторами. Детально описано метод отримання блокової форми сингулярного жмутка операторів у двох спеціальних випадках, коли $rk(\lambda A+B) = m < n$ та $rk(\lambda A+B) = n < m$, і в загальному випадку, коли $rk(\lambda A+B) < n, m$. Надано способи побудови проекторів на підпростори з прямих розкладань, відносно яких жмуток має потрібний блоковий вигляд. За допомогою цих проекторів можна знайти вигляд блоків і, відповідно, блокову форму жмутка. Наведено приклади знаходження блокової форми для різних типів сингулярних жмутків. Для отримання блокової форми, зокрема, використовувалися результати, що стосуються зведення сингулярного жмутка матриць до канонічного квазідіагонального вигляду, який називають канонічною формою Вейєрштрасса-Кронекера. Також використовуються методи лінійної алгебри. Отримана блокова форма жмутка та відповідні проектори можуть бути використані при розв'язанні різноманітних задач. Зокрема, вони можуть бути застосовані для зведення сингулярного напівлінійного диференціально-операторного рівняння до еквівалентної системи із суто диференціальних і суто алгебраїчних рівнянь. Це значно полегшує аналіз та розв'язання диференціально-операторних рівнянь.
Завантаження
Посилання
F.R. Gantmacher. The theory of matrices. 2010. FIZMATLIT, Moscow, 560 p.
M.S. Filipkovskaya, Lagrange stability and instability of irregular semilinear differential-algebraic equations and applications, Ukrainian Math. J. - 2018. - 6. V. 70 - P. 947-979.
Ju.L. Daleckii, M.G. Krein. Stability of solutions of differential equations in a Banach space. 1970. Nauka, Moscow, 536 p.
P.R. Halmos. Finite-dimensional vector spaces. 1958. Van Nostrand, Princeton, 200 p.
A.G. Rutkas. Cauchy problem for the equation $Ax'(t) +Bx(t) = f(t),$ Differ. Uravn. - 1975. - 11. V. 11 - P. 1996-2010.
D.K. Faddeev, Lectures on algebra. 1984. Nauka, Moscow, 416 p.
A.G. Rutkas, L.A. Vlasenko. Existence, uniqueness and continuous dependence for implicit semilinear functional differential equations, Nonlinear Anal. - 2003. - 1-2. V. 55. - P. 125-139.
L.A. Vlasenko. Evolution models with implicit and degenerate differential equations. 2006. Sistemnye Tekhnologii, Dniepropetrovsk, 273 p.
A.G. Rutkas. Solvability of semilinear differential equations with singularity, Ukrainian Math. J. - 2008. - 2. V. 60 . - P. 262-276.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. (Attribution-Noncommercial-No Derivative Works licence).
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).