Особливості комунікації в соціальній роботі в умовах пандемії Covid-19
Анотація
В статті представлено дослідження комунікації як способу міжособистісної та міжгрупової взаємодії, як джерела активності людини, яке проявляється у пошуку інформації, повідомленні своїх думок, переживань та способу сповіщати про допомогу. Досліджується роль соціальної комунікації в сучасному суспільстві. В статті наголошується на зростанні ролі соціальної роботи при виникненні кризових ситуацій в суспільстві як ресурсу, в якому міститься своєчасна, професійна, достовірна інформація. В статті представлена інформація про те, як змінився комунікативний процес в межах соціальної роботи в умовах пандемії Covid-19: перехід на дистанційний режим спілкування, поява нових «пандемічних» функцій в діяльності фахівців, поява нових та загострення старих соціальних проблем суспільства. Наводиться статистика щодо соціальних працівників, які працюють в посиленому режимі в період карантину для надання соціальних послуг (матеріальних, психологічних, юридичних та ін.) клієнтам. Особливо це такі групи клієнтів, як люди похилого віку, ветерани війни та праці, люди з особливими потребами, діти та інші вразливі групи. Автори звертають увагу на те, що в умовах карантинних обмежень частина традиційних джерел комунікації втратила свою ефективність та актуальність, разом з тим потреба в інформації навпаки значно зросла. Виділяються декілька напрямків комунікативної взаємодії, які стають все більш актуальними в межах соціальної роботи: створення інтернет спільнот, on-line оформлення документів, проведення on-line консультацій, тренінгів, супервізії тощо.
Завантаження
Посилання
Горовий В. Соціальні інформаційні комунікації, їх наповнення і ресурс / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського; наук. ред. Л. А. Дубровіна. Київ, 2010. 360 с.
Дзялошинский И. М. Коммуникационные процессы в обществе: институты и субъекты: монография / И. М. Дзялошинский. Москва : Издательство АПК и ППРО, 2012. 592 с.
В умовах карантину соціальні працівники працюють у посиленому режимі. URL: https://www.msp.gov.ua/news/18478.html (дата звернення: 12.03.2021).
Романенко Є. Комунікація як необхідна складова розвитку сучасного суспільства. Науковий Вісник «Демократичне врядування». 2012. Вип. 9. URL: http://www.lvivacademy.com/vidavnitstvo_1/visnik9/fail/Romanenko.pdf (дата звернення 15.03.2021).
Соснін О. В. Комунікативна парадигма суспільного розвитку : навч. посіб. / О. В. Соснін, А. М. Михненко, Л. В. Литвинова. Київ : НАДУ. 2011. 220 с.
Харрис Р. Психология массовых коммуникаций. Санкт-Петербург : Прайм-Еврознак, 2002. 448 с.