Громадсько-активна школа як суб’єкт соціальної роботи в умовах децентралізації в Україні
Анотація
Стаття присвячена аналізу громадсько-активних шкіл як суб’єктів соціальної роботи в умовах децентралізації в Україні. Відзначено, що в умовах реформи місцевого самоврядування та децентралізації в Україні формується протиріччя між необхідністю формування доступної системи соціальної підтримки населення і можливою нездатністю багатьох об’єднаних територіальних громад її сформувати. Тому об’єднані територіальні громади повинні використовувати всі наявні ресурси та можливості для забезпечення ефективного надання соціальної підтримки населенню. Одним з таких ресурсів є школа, зокрема, її особлива модель, яка отримала назву «громадсько-активної школи». Громадсько-активна школа – це навчальний заклад, в якому значна увага приділяється налагодженню партнерських стосунків між школою та громадою. Модель громадсько-активної школи як центру розвитку місцевої громади включає в себе наступні напрями діяльності: демократизація, волонтерство, партнерство школи та громади. Кожний з цих напрямів передбачає використання громадсько-активною школою різноманітних інструментів. Демократизація передбачає запровадження в школі низки демократичних процедур: демократизація уроків, створення дієвих органів шкільного самоврядування тощо. Волонтерство пов’язано з тим, що волонтерські акції стають невід’ємною частиною діяльності школи. Партнерство школи та громади розглядається як встановлення та розвиток взаємовигідних відносин між школою та місцевою громадою для спільного вирішення проблем. Головними інструментами в межах цього напряму діяльності виступають надання різних послуг, в тому числі соціальних, для мешканців території; організація спільних заходів; розробка та здійснення соціальних програм та проєктів, проведення просвітницьких заходів тощо. В процесі здійснення такої діяльності школа поступово стає ресурсним центром місцевої громади та перетворюється на важливого суб’єкта соціальної роботи.В статті розглянуто історію становлення громадсько-активних шкіл, головні напрями та інструменти їх діяльності, зроблено висновок про роль громадсько-активних шкіл в соціальній роботі в громаді.
Завантаження
Посилання
Громадсько-активні школи в Україні : кроки до дій: посібник зі створення та управління громадсько-активною школою. Всеукраїнський фонд «Крок за кроком». 2-ге видання. Київ : СПД-ФО Парашин К. С., 2008. 164 с.
Єльникова Г., Марчак О. Науково-методичний супровід організації та розбудови громадсько активних шкіл в Україні. Електронне наукове фахове видання «Теорія та методика управління
освітою» 2010. Випуск 3. URL: http://umo.edu.ua/images/content/nashi_vydanya/metod_upr_osvit/v_3/11.pdf (дата звернення: 14.02.2020).
Линдеманн-Комарова С. Руководство для создания общественно-активных школ : Методология и опыт применения в пяти странах. Ереван : IFES, 2004. 233 с.
Онаць О. М. Концептуальні засади організаційних механізмів і технологій громадськодержавного управління загальноосвітніми навчальними закладами : посібник / за наук. ред. Л. М. Калініної. Київ, 2015. 109 с.
Он-лайн база даних громадсько-активних шкіл. URL : http://gash.ussf.kiev.ua/uk (дата звернення : 14.01.2020)
Попович Л. М. Громадсько-активна школа – модель нової української школи. ХІІІ International Conference «Strategi of Quality in Industry and Education» : June 5-8 2017, Varna, Bulqaria. P. 346 –350. URL : http://lib.iitta.gov.ua/710304/1/Varna_Bolgariya.pdf (дата звернення : 14.02.2020)
Про співробітництво територіальних громад: Закон України від 17.06.2014 № 1508-VII. Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1508-18b (дата звернення : 14.02.2020).
Сеїтосманов А., Фасоля О., Мархлєвскі В. Нова школа у нових громадах : посібник з ефективного управління освітою в об’єднаних територіальних громадах. Київ, 2017. 128 с.
Семигіна Т. В. Робота в громаді: практика й політика. Київ : Вид. дім «КМ Академія», 2004. 180 с.