ВІД НАРЦИСИЗМУ ДО АУТИЗМУ: ДІДЖИМОДЕРНІСТСЬКА ВЕРСІЯ ПОСТ-ПОСТМОДЕРНУ

  • Nataliia V. Zahurska Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна; м. Свободи, 6, Харків, 61022 http://orcid.org/0000-0001-5142-8064
Ключові слова: діджимодернізм, псевдомодернізм, постпостмодерн, технологічний реалізм, нарцисизм, істинний аутизм

Анотація

У статті були вивчені причини та відмітні ознаки зсуву від неврозу до нарцисизму й потім до аутизму. Водночас було приділено спеціальну увагу не стільки психологічним або навіть психіатричним аспектам проблеми, скільки змінам у загальних відмінних ознаках людської істоти. Так, говорячи про перехід від нарцисизму до аутизму, слід розуміти, що тут наразі йдеться про так званий істинний, «трушний» аутизм, який характеризується достовірністю, щирістю й автентичністю, що проявляють себе в особливій інфантильності або ж, так би мовити, у «зрілій інфантильності». Відповідний приклад такої інфантильності виявляється в анімації «Шрек», оскільки певне варварство головного героя цієї анімаційної стрічки є не стільки іронічним або навіть «познавально іронічним», але більшою мірою теплим та серйозним (хоча й серйозним по-дитячому). Серед інших інфантильних практик варто відзначити сітуаціоністсько-леттрістську практику організації тексту у формі абетки, алфавіту, що актуалізується в діджимодерному контексті. Істинний аутизм, псевдоаутизм у певному сенсі стає способом впоратися з трансом і амнезією псевдомодернізму, залишаючи надію на майбутнє. Так парадоксальним чином втрачена цілісність відновлюється за допомогою десоціализації та соціопатії. У статті також проведені паралелі між діджимодернізмом і спекулятивним реалізмом, концептуалізацією інтерпасивності, а також аутомодернізмом. Підкреслюється, що персональна автономія і автоматика можуть бути реалізовані за допомогою девайсів як засобів досягнення продуктивної самотності, яку слід відрізняти від відчуження. У цьому разі особливо важливим є широке використання сенсорного досвіду як способу комунікації, прикладом чого можуть бути творчість і модус існування Хоуп Сандовал. Це передбачає, зокрема, що хай-тек / хай-тач підхід найкращим чином реалізується у DIY (англ. Do It Yourself – Зроби Сам) активності. Наведені міркування дозволяють зробити висновок про те, що істинний аутизм є одним з найбільш актуальних постпостмодерних модусів суб’єктивації.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Nataliia V. Zahurska, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна; м. Свободи, 6, Харків, 61022

доктор філософських наук, професор кафедри теоретичної і практичної філософії імені професора Й. Б. Шада

Посилання

Hutcheon, L. (1980). Narcissistic Narrative: The Metafictional Paradox. Waterloo, Ontario: Wilfrid Laurier University Press.

Huyssen, A. (1995). Twilight Memories: Marking Time in a Culture of Amnesia. N.-Y.: Routledge.

Kirby, A. (2009). Digimodernism: How New Technologies Dismantle the Postmodern and Reconfigure Our Culture. New-York: Continuum Publishing Corporation.

Kirby, A. (2006). The Death of Postmodernism and Beyond. Philosophy Now, 58. Retrieved from https://philosophynow.org/issues/58/The_Death_of_Postmodernism_And_Beyond.

Lipovestsky, G. (1986). Narcisse ou la Stratégie du Vide. Réseaux, 4 (16), Philosophie et Communication, 7–41.

Naisbitt, N., Philips, D., & Naisbitt, J. (2001). High Tech / High Touch: Technology and Our Accelerated Search for Meaning. L.: Nicholas Brealey Publishing.

Nusselder, A. (2009). Interface Fantasy: A Lacanian Cyborg Ontology. Cambridge, MA: MIT Press.

Samuels, R. (2008). Auto-modernity after Post-modernism: Autonomy and Automation in Culture, Technology, and Education. In T. McPherson (Ed.), Digital Youth, Innovation, and the Unexpected (pp. 219–240). MA: The MIT Press.

Sandoval, H. (2001, October 11). I Want to Be Alone. An Interview by Craig McLean. The Telegraph: The Official Website. Retrieved from https://www.telegraph.co.uk/culture/4726021/I-want-to-be-alone.html.

Serres, M. (2015). Thumbelina: The Culture and Technology of Millennials. L.; N.-Y.: Rowman & Littlefield International.

Опубліковано
2019-12-27
Цитовано
0 статей
Як цитувати
Zahurska, N. (2019). ВІД НАРЦИСИЗМУ ДО АУТИЗМУ: ДІДЖИМОДЕРНІСТСЬКА ВЕРСІЯ ПОСТ-ПОСТМОДЕРНУ. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Філософія. Філософські перипетії», (61), 6-12. https://doi.org/10.26565/2226-0994-2019-61-1
Номер
Розділ
Статті

Найбільш популярні статті цього автора (авторів)