ДОСЛІДЖЕННЯ АНТРОПОГЕННИХ ЗМІН ЕКОСИСТЕМ ЗАСОБАМИ ГІС/ДЗЗ-ТЕХНОЛОГІЙ З ВИКОРИСТАННЯМ СИСТЕМНИХ МЕТОДІВ
Abstract
Дослідження та оцінка екологічного стану антропогенно змінених ландшафтів виконані засобами ГІС/ДЗЗ-технологій з використанням методів системного аналізу. В даній роботі наведені результати дешифрування багаторічних космічних зйомок з КА Landsat 5 на ділянках з різним рівнем антропогенного навантаження. Зокрема, на одній з них простежується природна тенденція до самовідновлення в наслідок тривалого невтручання людини (мілководдя верхів’я Київського водосховища), а на іншій – навпаки – посилення техногенного впливу (територія м. Київ). В роботі були використані наступні методи: системної динаміки – адаптивного балансу впливів; багатокритеріальної оптимізації; просторово-частотного аналізу; марковських моделей зображень; фрактальної геометрії. Запропоновані підходи надають змогу не лише проводити на якісно новому рівні моніторинг впливу складових ландшафту на стан території, але також з незначними похибками прогнозувати зміну екологічної ситуації та розробляти збалансований менеджмент і план дій державних служб.
Downloads
References
2. Даргейко Л. Ф. Системный подход к оценке эффективности аппаратурных комплексов дистанционного зондирования Земли / Л. Ф. Даргейко, В. П. Зубко, А. Д. Федоровский, В. Г. Якимчук // Космічна наука і технологія. – 2001. – Т 7. № 5-6.– С. 75-79.
3. Згуровский М. З. Системний аналіз / М. З. Згуровский, Н. Д. Панкратова. – К.: Наукова думка, 2005. – 743 с.
4. Зеров К. К. Формирование растительности и зарастание водохранилищ Днепровского каскада. – К.: Наукова думка, 1976. – 142 с.
5. Корн Г. Справочник по математике / Г. Корн, Т. Корн. – М.: Наука, 1974. – 831 с.
6. Forrester J. W. Principles of Systems. Cambridge MA, Productivity Press / J. W. Forrester, 1968. – 320 pp.