Карта «Український Крим» як джерело геопросторової інформації

  • Volodymyr Petrovych Hrytselyak ТОВ «Українська Картографічна Група» https://orcid.org/0000-0001-7283-7916
  • Ihor Volodymyrovych Dykyi НВФ «Карти і Атласи»
  • Ivan Illich Rovenchak Львівський національний університет імені Івана Франка
Ключові слова: карта, Крим, картографічний метод, картографічна інформація, інформаційна війна, пропаганда

Анотація

Мета статті – ознайомити з публікацією карти «Український Крим», підготовленої фахівцями-географами, картографами та істориками; привернути увагу до важливості протидії російській пропаганді в інформаційній війні; викласти підходи до створення даної картографічної роботи.
Основний матеріал. В умовах гібридної агресії російської держави проти України, в якій велика увага приділяється пропаганді, публікація джерел геопросторової інформації, що розвінчують пропагандистські міфи, є важливим елементом оборони. Саме такою задумували творці карту «Український Крим», що вийшла в тираж на базі науково-виробничої фірми «Карти і Атласи». Карта представляє комплексну і систематизовану картину Криму в геопросторовому та історичному аспектах. Крім самої карти, картографічний твір доповнюється ілюстративним і текстовим матеріалом. На основній карті масштабу 1 : 1 250 000 головну увагу звернено на великі інфраструктурні проекти, реалізовані українськими силами після передачі півострова УРСР через занепад економіки краю в результаті депортації кримських татар (зокрема, зрошувальний Північнокримський канал перетворив напівпустельні ландшафти сухих степів на райони інтенсивного землеробства), а також репресії окупаційної влади проти проукраїнського руху після анексії. Історична ретроспектива показує калейдоскопічність володарів і десятки народів Криму.
Висновки та подальші дослідження. Таким чином, карта розвінчує міф російської пропаганди про те, що півострів нібито завжди належав Росії. Вона спирається на реальні дослідження вчених, а не на спотворені факти або навіть відверту брехню, чим користуються пропагандисти «русского мира». Наукова новизна та практична значущість полягають у комплексному висвітленні за допомогою картографічного методу незаконної окупації частини української території Російською Федерацією та її подальшої анексії. Це важливо в умовах російської гібридної агресії. Карта «Український Крим» буде сприяти подальшому розвитку тематичного регіонального картографування в Україні, зокрема, продовженням серії карт «Соборна Україна» можуть стати карти для Східної Слобожанщини, Таганрожчини, Кубані та ін.

Завантаження

Біографії авторів

Volodymyr Petrovych Hrytselyak, ТОВ «Українська Картографічна Група»

магістр географії, редактор карт

Ihor Volodymyrovych Dykyi, НВФ «Карти і Атласи»

магістр географії, директор

Ivan Illich Rovenchak, Львівський національний університет імені Івана Франка

доктор географічних наук, доцент кафедри економічної та соціальної географії

Посилання

Isayev, D.V., ed. (2012). Atlas istoriyi Ukrayiny` [Atlas of History of Ukraine]. Ky`yiv: DNVP Kartografiya, 152.

Gry`celyak, V.P., author-composer (2013). Atlas istoriyi ukrayins`koyi derzhavnosti [Atlas of History of Ukrainian Statehood]. L`viv: NVF Karty` i Atlasy`, 128.

Loza, Yu.I., ed. (2015). Istory`chny`j atlas Ukrayiny` [Historical Atlas of Ukraine]. Ky`yiv: Mapa, 320.

Sergijchuk, V.I. (2001). Ukrayins`ky`j Kry`m [Ukrainian Crimea]. Ky`yiv: Ukrayins`ka Vy`davny`cha Spilka, 304.

Karta «Soborna Ukrayina» (2009) [Map of United Ukraine, scale 1: 3 500 000]. L`viv: NVF Karty` i Atlasy`.

Karta Ukrayins`ky`j Kry`m (2017) [Map of Ukrainian Crimea, scale 1: 1 250 000]. L`viv: NVF Karty` i Atlasy`.

Опубліковано
2019-12-27
Як цитувати
Hrytselyak, V. P., Dykyi, I. V., & Rovenchak, I. I. (2019). Карта «Український Крим» як джерело геопросторової інформації. Проблеми безперервної географічної освіти і картографії, (30), 43-52. https://doi.org/10.26565/2075-1893-2019-30-05
Номер
Розділ
Статті