Вплив температурного стану на пошкоджуваність внаслідок повзучості оболонок циліндричних тепловиділяючих елементів.
Анотація
Наводяться отримані за допомогою комп’ютерного моделювання кількісні оцінки впливу температурних полів на довговічність оболонок тепловиділяючих елементів ядерних реакторів. Комп'ютерне моделювання здійснено за допомогою математичної моделі деформування та руйнування оболонки твелу внаслідок повзучості під дією тисків осколків ділення та теплоносія в неоднорідному температурному полі, що встановлюється при експлуатації уздовж товщини оболонки. Математична модель представлена у вигляді крайової задачі, яка визначає напружено-деформований стан оболонки з урахуванням деформацій повзучості на основі відомих концепцій механіки деформівного твердого тіла, та початкової задачі, яка визначає розвиток у часі деформацій повзучості та скалярного параметру пошкоджуваності при заданих напруженнях та температурі. Числові параметри, що характеризують конструкційний матеріал у рівняннях для деформацій повзучості та параметру пошкоджуваності, для заданої температури визначалися на основі даних, що отримані шляхом екстраполяції відомих даних, відповідних обмеженій кількості значень температури та напруження, із використанням параметру Ларсона-Мілера. Для розв’язування диференціальних рівнянь, що представляють математичну модель деформування та руйнування оболонки твелу, використано метод напівдискретизації. Результати розрахунків свідчать, що оболонки твелів мають достатньо високу довговічність при температурах, які відповідають середнім температурам, що очікуються в активній зоні реактору. В той же час, розрахунки свідчать, що довговічність оболонок твелів суттєво зменшується до небезпечного рівня при підвищених температурах, які є цілком можливими через локальні відхилення процесів теплообміну в активній зоні реактору. Це є дуже суттєвим, оскільки у використаної математичної моделі граничний стан оболонки твелу, що обмежує можливості її експлуатації, відповідає повному механічному руйнуванню оболонки, хоча насправді експлуатація твелів обмежується більш жорсткими умовами щодо рівня герметичності оболонки, який може не забезпечуватися навіть й для незруйнованої цілком оболонки.
Завантаження
Посилання
R.E. Masterson. Nuclear engineering fundamentals. A practical perspective, CRC Press, 2017. - 961 p.
Brian R.T. Frost. Nuclear fuel elements. Design, fabrication and performance, Pergamon Press, 1982. - 284 p.
B.M. Ma. Nuclear reactor materials and applications, Van Nostrand Reinhold Co., 1983. - 610 p.
T. Yokobori. An interdisciplinary approach to fracture and strength of solids, Wolters-Noordho Scientic Publications LTD, 1968. - 323 p.
J.R. Barber. Elasticity, Kluwer Academic Publishers, 2004. - 410 p.
J. Betten. Creep mechanics, Springer-Verlag, 2008. - 367 p.
N.M. Ozisik. Heat conduction, John Wiley & Sons, Inc., 1993. - 692 p.
J.Lemaitre, R. Desmorat. Engineering damage mechanics. Ductile, creep, fatigue and brittle failures, Springer, 2005. - 394 p.
G.A. Korn, T.M. Korn. Mathematical handbook for scientists and engineers, McGraw-Hill Book Company, Inc., 1961. - 943 p.
Norms for calculating the strength of elements of equipment and pipelines of nuclear power plants, Moscow, 1989, 525 p. (in Russian)
A.J. McEvily. Metals failures: mechanisms, analysis, prevention, John Wiley & Sons, Inc., 2002. - 324 p.
C. A. J. Fletcher. Computational techniques for fluid dynamics. 1 Fundamental and general techniques, Springer-Verlag, 1988, 1991. - 404 p.
J.D. Hoffman, S. Frankel. Numerical Methods for Engineers and Scientists, Marcel Dekker, Inc., 2001. - 825 p.
O.K. Morachkovskii, Yu.V. Romashov. Solving initial-boundary-value creep problems, International Applied Mechanics. - 2009. - vol. 45, No 10. - P. 1061-1070.
Цю роботу ліцензовано за Міжнародня ліцензія Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. (Attribution-Noncommercial-No Derivative Works licence).
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).