Соціальна робота в Україні: тенденції розвитку й проблеми в довоєнний період та в умовах війни з Росією

  • І.А. Євдокимова кандидат соціологічних наук, доцент, доцент закладу вищої освіти, в. о. завідувача кафедри соціології управління та соціальної роботи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, майдан Свободи, 4, Харків, 61022, Україна. https://orcid.org/0000-0001-7099-757X
Ключові слова: соціальна робота, метод історичної аналогії, тенденції,, проблеми, біженці, внутрішньо переміщені особи

Анотація

Стаття присвячена аналізу тенденцій розвитку та проблем соціальної роботи в Україні до та в умовах війни з Росією. Авторка за допомогою методу історичної аналогії досліджує головні тенденції та проблеми розвитку соціальної роботи в Україні. В якості країни порівняння обрана Польща як країна, яка культурно, історично, політично, економічно й соціально є близькою до України. У статті відзначається, що є певне відставання між проходженням головних етапів у розвитку соціальної роботи в Україні та Польщі. Головними тенденціями розвитку соціальної роботи в Україні до початку військової агресій з боку Росії виокремлено розвиток інтегрованих соціальних служб та соціальної роботи в громадах, налагодження ефективної професійної підготовки соціальних працівників для роботи в місцевих соціальних службах та ін. До актуалізованих проблем соціальної роботи довоєнного часу віднесено брак кадрів для соціальних служб, низький рівень престижу та заробітних плат у соціальних працівників порівняно з представниками інших професій, відставання формальних систем освіти від потреб професійної діяльності та ін. Військова агресія Росії внесла певні корективи в соціальну роботу в Україні та Польщі. За результатами інтерв’ю керівників та провідних фахівців соціальних служб міста Харкова, а також Сумської, Полтавської та Дніпропетровської області, яке було проведено кафедрою соціології управління та соціальної роботи соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна в листопаді 2022 року, головними проблемами діяльності соціальних працівників в Україні стали відсутність безпечних умов праці, а також відсутність умов для здійснення своїх посадових обов’язків, недостатність персоналу та/або його перевантаження. У Польщі ж виникли проблеми налагодження комунікації з вимушено переміщеними особами, актуалізувались практики надання психологічної допомоги жертвам війни, суттєво збільшилось навантаження на персонал соціальних служб та інші.
У статті зроблено висновок, що війна з Росією та ті проблеми в діяльності соціальних служб в Україні, до яких вона призвела, стали суттєвим викликом для соціальної роботи, здатним змінити тенденції її розвитку.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

І.А. Євдокимова, кандидат соціологічних наук, доцент, доцент закладу вищої освіти, в. о. завідувача кафедри соціології управління та соціальної роботи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, майдан Свободи, 4, Харків, 61022, Україна.

Євдокимова Ірина Анатоліївна
кандидат соціологічних наук, доцент, доцент закладу вищої освіти,
в. о. завідувача кафедри соціології управління та соціальної роботи
Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна,
майдан Свободи, 4, Харків, 61022, Україна.

Посилання

References:

Yevdokymova, I. A., Butylina, O. V. (2021). Social work in Ukraine: an attempt at forecasting. Scientific journal of the M. P. Drahomanov NPU, 81, 82-87 [in Ukrainian].

About social work with families, children and youth. No 2558-III. (2001). Retrieved from https://zakononline.com.ua/documents/show/227677___568005 [in Ukrainian].

Matvієnko, V. Ya. (2000). Prognosis. Kyiv: Ukrainian Propylaea [in Ukrainian].

Zvereva, I. D., Laktionova, H. M. (Eds.). (2004). Social work in Ukraine: educational manual. Kyiv: Center for Educational Literature [in Ukrainian].

Guba R. Over a million Ukrainians received protection in Poland. UN. Society / Europe. Retrieved from https://www.dw.com/uk/ponad-milion-ukraintsiv-otrymaly-zakhyst-v-polshchi-oon/a-62578823 [in Ukrainian].

Didkiewicz, M. (2011). Pracownicy socjalni: pomiędzy in stytucją pomocy społecznej a środowiskiem lokalnym. Warsaw. Retrieved from https://www.isp.org.pl/uploads/download/pracownicy-socjalni-pomiedzy-instytucja-pomocy-spolecznej-a-srodowiskiem-lokalnym_pl_1674979895.pdf [in Polish].

Kamiński, T. Pomoc społeczna i praca socjalna w Polsce wobec wyzwań europejskich. Retrieved from https://www.researchgate.net/publicatio/340681301_Pomoc_spoleczna_i_praca_socjalna_w_Polsce_wobec_wyzwan_europejskich#fullTextFileContent [in Polish].

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Urzód do spraw cudzodziemców. Retrieved from https://www.gov.pl/web/udsc/weszla-w-zycie-ustawao-pomocy-obywatelom-ukrainy-w-zwiazku-z-konfliktem-zbrojnym-naterytorium-tego-panstwa [in Polish].

Ustawa z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych. Retrieved from https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001383 [in Polish].

Опубліковано
2022-12-29
Як цитувати
Євдокимова, І. (2022). Соціальна робота в Україні: тенденції розвитку й проблеми в довоєнний період та в умовах війни з Росією. «SOCIOПРОСТІР:МІЖДИСЦИПЛІНАРНИЙ ЕЛЕКТРОННИЙ ЗБІРНИК НАУКОВИХ ПРАЦЬЗ СОЦІОЛОГІЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ», (12), 6-13. https://doi.org/10.26565/2218-2470-2022-12-01
Розділ
РОЗДІЛ 1. СОЦІАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУСПІЛЬСТВА В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ