Соціальна робота в Україні: тенденції розвитку й проблеми в довоєнний період та в умовах війни з Росією
Анотація
Стаття присвячена аналізу тенденцій розвитку та проблем соціальної роботи в Україні до та в умовах війни з Росією. Авторка за допомогою методу історичної аналогії досліджує головні тенденції та проблеми розвитку соціальної роботи в Україні. В якості країни порівняння обрана Польща як країна, яка культурно, історично, політично, економічно й соціально є близькою до України. У статті відзначається, що є певне відставання між проходженням головних етапів у розвитку соціальної роботи в Україні та Польщі. Головними тенденціями розвитку соціальної роботи в Україні до початку військової агресій з боку Росії виокремлено розвиток інтегрованих соціальних служб та соціальної роботи в громадах, налагодження ефективної професійної підготовки соціальних працівників для роботи в місцевих соціальних службах та ін. До актуалізованих проблем соціальної роботи довоєнного часу віднесено брак кадрів для соціальних служб, низький рівень престижу та заробітних плат у соціальних працівників порівняно з представниками інших професій, відставання формальних систем освіти від потреб професійної діяльності та ін. Військова агресія Росії внесла певні корективи в соціальну роботу в Україні та Польщі. За результатами інтерв’ю керівників та провідних фахівців соціальних служб міста Харкова, а також Сумської, Полтавської та Дніпропетровської області, яке було проведено кафедрою соціології управління та соціальної роботи соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна в листопаді 2022 року, головними проблемами діяльності соціальних працівників в Україні стали відсутність безпечних умов праці, а також відсутність умов для здійснення своїх посадових обов’язків, недостатність персоналу та/або його перевантаження. У Польщі ж виникли проблеми налагодження комунікації з вимушено переміщеними особами, актуалізувались практики надання психологічної допомоги жертвам війни, суттєво збільшилось навантаження на персонал соціальних служб та інші.
У статті зроблено висновок, що війна з Росією та ті проблеми в діяльності соціальних служб в Україні, до яких вона призвела, стали суттєвим викликом для соціальної роботи, здатним змінити тенденції її розвитку.
Завантаження
Посилання
References:
Yevdokymova, I. A., Butylina, O. V. (2021). Social work in Ukraine: an attempt at forecasting. Scientific journal of the M. P. Drahomanov NPU, 81, 82-87 [in Ukrainian].
About social work with families, children and youth. No 2558-III. (2001). Retrieved from https://zakononline.com.ua/documents/show/227677___568005 [in Ukrainian].
Matvієnko, V. Ya. (2000). Prognosis. Kyiv: Ukrainian Propylaea [in Ukrainian].
Zvereva, I. D., Laktionova, H. M. (Eds.). (2004). Social work in Ukraine: educational manual. Kyiv: Center for Educational Literature [in Ukrainian].
Guba R. Over a million Ukrainians received protection in Poland. UN. Society / Europe. Retrieved from https://www.dw.com/uk/ponad-milion-ukraintsiv-otrymaly-zakhyst-v-polshchi-oon/a-62578823 [in Ukrainian].
Didkiewicz, M. (2011). Pracownicy socjalni: pomiędzy in stytucją pomocy społecznej a środowiskiem lokalnym. Warsaw. Retrieved from https://www.isp.org.pl/uploads/download/pracownicy-socjalni-pomiedzy-instytucja-pomocy-spolecznej-a-srodowiskiem-lokalnym_pl_1674979895.pdf [in Polish].
Kamiński, T. Pomoc społeczna i praca socjalna w Polsce wobec wyzwań europejskich. Retrieved from https://www.researchgate.net/publicatio/340681301_Pomoc_spoleczna_i_praca_socjalna_w_Polsce_wobec_wyzwan_europejskich#fullTextFileContent [in Polish].
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Urzód do spraw cudzodziemców. Retrieved from https://www.gov.pl/web/udsc/weszla-w-zycie-ustawao-pomocy-obywatelom-ukrainy-w-zwiazku-z-konfliktem-zbrojnym-naterytorium-tego-panstwa [in Polish].
Ustawa z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych. Retrieved from https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001383 [in Polish].