Взаємозв’язок стадій економічного розвитку і станів людського життя, або якість життя як сучасний своєрідний результат історичної еволюції людства

  • М. М. Кім Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Площа Свободи, 4, Харків, Харківська область, 61000, Україна
Ключові слова: рівень життя, якість життя, стадія економічного розвитку, стан людського життя, взаємозв’язок між ними, актуальна реальність життя, доместикація тварин і рослин

Анотація

У статті розглянуто взаємозв’язок між стадіями економічного розвитку суспільства і станом людського життя. З’ясовано провідне місце якості життя серед споріднених і суміжних понять, таких як спосіб і рівень життя, його добробут та інші. Розглянуто якість життя як феномен і як категорію. Як поняття якість життя проходить етапи виникнення, формування, розвитку і зрілості. Обґрунтовано інструментальне визначення якості життя як сукупності об’єктивних умов життєдіяльності людей і соціальних груп та суб’єктивних їх оцінок і відчувань.

Досліджено в статті характер впливу ступеня економічного розвитку на таку складову якості життя, як суб’єктивне благополуччя і щастя. Як попередній висновок автор відмічає, що чим вище рівень економічного розвитку, тим слабший його вплив на рівень щастя населення. Та в бідних країнах головним фактором суб’єктивного благополуччя і щастя є матеріальний добробут. За будь-якого розкладу задля щастя слід мати мінімально необхідний рівень матеріального добробуту.

Значне місце в статті посідає розглядання взаємозв’язку між стадіями економічного розвитку і станами людського життя. Доместикація диких тварин і рослин закладає початок людського життя¸ аграрна стадія ознаменувала протодобробут, що переростає в добробут. Індустріальна епоха виробництва забезпечила початок високого рівня життя, а постіндустріальна стадія – якість життя. Остання являє собою своєрідний узагальнюючий результат історичного розвитку людства.

Обґрунтовано нагальні завдання з припинення падіння і стабілізації та зростання рівня і якості життя в сьогоденній Україні.  Виходячи з їх структури, у нашій країні першим пріоритетом є прискорене економічне зростання та збільшення ВВП взагалі та на душу населення. Необхідно здійснити реіндустріалізацію на основі модернізації шляхами реалізації нової промислової політики, яку оголосив Уряд України.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

Бервено О.В. Якість життя як фактор національного економічного розвитку: концептуальні основи формування та управління : монографія / О.В. Бервено. – Х. : Точка, 2015. – 470с.

Cаркисян Г.С. Народное благосостояние в СССР / Г.С. Саркисян. – М. : Экономика,1983. – 280 с.

Петрушина Т. Якість життя – головний критерій стану суспільства / Тетяна Петрушина, Юрій Саєнко // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – 2013. - № 2. – С.117–141.

Бестужев-Лада И.В., Батыгин Г.С. О качестве жизни // США: Экономика, политика, идеология. – 1978. – №1. – С. 23–35.

Diener Ed. Guidelines for National Indicators of Subjective Well-Being and III-Being // Applied Research in Quality of Life, 2006.

Seligman M. A Visionary New Understanding of Happiness and Well-being – N.Y. Free Press, 2011.

Цапенко И. Субъективное благополучие населения и иммиграция // МЭиМО. – 2015. – № 4. – С.23–36.

Даймонд Дж. Ружья, микробы и сталь: История человеческих сообществ. / Дж. Даймонд; пер. с англ. – М. : АСТ, 2009. – 606 с.

Мельник С.В. Механізм регулювання соціально-трудової сфери України / С.В. Мельник. – К. : Соцінформ, 2009. – 786 с.

Кім М. Взаємозв’язок між ступенем економічного розвитку і професійною освітою в Україні / М. Кім, І. Давидова // Україна: аспекти праці. – 2014. – № 4. – С.19–26.

Human Development Report 2016. «Human Development for Everyone» [electronic resource] http://hdr.undp.org/en/2016-report.

Булат В. Украинское авиастроение или агрегаты на экспорт? // Время, 25 февр. 2017 г. (Харьков). – С.1–2.

Опубліковано
2017-10-02
Як цитувати
Кім, М. М. (2017). Взаємозв’язок стадій економічного розвитку і станів людського життя, або якість життя як сучасний своєрідний результат історичної еволюції людства. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Економічна», (92), 22-31. https://doi.org/10.26565/2311-2379-2017-92-03
Номер
Розділ
Економічна теорія