Взаємозв’язок безробіття з показниками соціально-економічного розвитку

  • М. О. Літвіна Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна https://orcid.org/0000-0003-1594-0735
Ключові слова: безробіття, соціально-економічні показники, кластеризація, Python

Анотація

Безробіття – це складне соціально-економічне явище, при якому частина економічно активного населення не має роботи й заробітку. Безробіття має негативні соціально-економічні наслідки, серед яких основними є: зростання маргінальних груп населення, криміналізація суспільства, психологічна пригніченість безробітних виражена самогубствами, алкоголізмом, наркоманією, і як наслідок, зниження природного приросту населення і тривалості життя. Таке складне та багатогранне явище як безробіття залежить не лише від економічних показників розвитку країн, а й від показників соціального розвитку суспільств. Тому метою роботи буде виявлення взаємозв’язків безробіття та соціально-економічних показників розвитку країн. Для аналізу було отримано дані з відкритих баз даних 2х організацій «The World Bank» та «The Heritage Foundation». На основі цього було відібрано 162-і країни та 84-и показника соціально-економічного розвитку. Дані було підготовлено до моделювання, визначено оптимальну кількість кластерів. У результаті моделювання отримано 9 різних кластерів. У ході аналіза результатів кластеризації було виявлено, що у країн з більшим індексом економічної свободи зазвичай менший рівень безробіття ніж у країн з меншим рівнем економічної свободи. Показник економічної свободи це лише відображення політики держави на різних рівнях: прав громадян, судової ефективності, податковій політиці, свободи праці, бізнесу та інвестицій тощо. Тому для зниження показників безробіття в країні необхідно впроваджувати закони щодо запобігання покращенню судової ефективності. Також виявлено, що у країн з більшим значенням співвідношення ВВП на душу населення спостерігається менший рівень безробіття. Менший рівень безробіття у країнах спостерігається також при меншому відсотку самозайнятого населення. Самозайнятому населенню все меньше залишається простору для роботи через нові технології та дуже високий поріг входу до багато якої діяльності, як виробництво, дистриб'юція тощо. Додатна міграція теж є взаємопов’язаною зі зменшенням безробіття. Менший рівень безробіття прослідковується при менших позикових ставках. Менші ставки на позики у банках стимулюють бізнес до розширення та розвитку. Разом зі зменшенням відсотку зайнятого населення у сільському господарстві прослідковується і зменшення відсотку безробіття у країні. Це скоріш пов’язано з більш загальним та складним процесом розвитку індустріального устрою суспільства та науково-технічним розвитком. Представлені результати можуть бути основою для подальших досліджень. Наприклад, розробка факторного аналізу або побудова регресійної чи багатофакторної моделі для країн одного кластеру.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

М. О. Літвіна, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

Студентка

Посилання

ILOSTAT (2021). Retrieved from https://www.ilo.org/

Ministry of Economy. (2022). Unemployment in Ukraine will be 30% at the end of the year. Retrieved from https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/. (in Ukrainian)

Boginya, D. P. (2003). Modern problems of social and labor relations, organization of wages and income regulation in Ukraine: Collection. of science pr. Socio-economic aspects of industrial policy. Donetsk. (in Ukrainian)

Kalina, A.V., Kotvytskyi, A.A. (2010). Labor market: education. manual Kyiv: Knowledge of Ukraine. (in Ukrainian)

Miroshnychenko, O.V. (2003). Conditions for the formation and development of social partnership in Ukraine at the current stage: Collection. of science pr. Socio-economic aspects of industrial policy, 251-257. (in Ukrainian)

Marshavin, Yu.M. (2011). Regulation of the labor market of Ukraine: theory and practice of the system approach: monograph. Kyiv: Alterpress. (in Ukrainian)

Fedorenko. V.G., Marshavin, Y.M., Hnybidenko, I.F. etc. (2007).Theoretical and applied principles of investment and innovation development of economy and labor market in Ukraine: monograph. Kyiv: IPK DSZU. (in Ukrainian)

The World Bank (2022). Retrieved from https://www.worldbank.org/en/home.

The World Bank. Dataset World Development Indicators (2021). Retrieved from https://datacatalog.worldbank.org/search/dataset/0037712/World-Development-Indicators.

The Heritage Foundation (2022). Retrieved from https://www.heritage.org/index.

The Heritage Foundation. (2020). Index of economic freedom. Retrieved from: https://www.heritage.org/index

Опубліковано
2022-12-30
Як цитувати
Літвіна, М. О. (2022). Взаємозв’язок безробіття з показниками соціально-економічного розвитку. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Економічна», (103), 104-112. https://doi.org/10.26565/2311-2379-2022-103-13