Аналіз функціонування аграрного сектору України в умовах війни

  • М. В. Негрей Національний університет біоресурсів і природокористування України https://orcid.org/0000-0001-9243-1534
  • О. В. Трофімцева The Ministry of Foreign Affairs of Ukraine
Ключові слова: аграрний сектор, війна, втрати, виробництво, експорт

Анотація

Загарбницька війна Росії проти України значно збільшила ризики продовольчої безпеки, спричинила збої в сільськогосподарському виробництві, ланцюгах поставок і торгівлі, які призвели до безпрецедентного рівня світових цін на продукти харчування та добрива. Ситуація на світових аграрних ринках, що склалася на середину 2022 року, показала важливість українського аграрного сектору для глобального ринку сільськогосподарської продукції в цілому, та для економіки Європейського Союзу, зокрема. У статті досліджується місце аграрного сектору України на світовому аграрному ринку. Проведено аналіз структури експорту та імпорту сільськогосподарської продукції. Досліджено динаміку аграрного експорту України та визначено основні причини її негативної зміни. Встановлено, що основними проблемами у період війни для українського аграрного сектору є: окупація українських територій, розрив логістичних ланцюгів всередині країни, так і назовні, зменшення обсягу внутрішнього ринку та зниження купівельної спроможності українського населення, недостатність ресурсів для сільськогосподарського виробництва, проблеми з робочою силою та крадіжки української сільськогосподарської техніки і продукції. Вітчизняний аграрний сектор потребує підтримки як з боку держави, так і з боку іноземних фондів, організацій та держав. Український уряд створив ряд програм підтримки сільськогосподарських товаровиробників у період військових дій. У податковій сфері підтримка відбулася за рахунок зменшення ПДВ, сплати податків для ФОПів 1 і 2 групи за бажанням, сплати державою ЄСВ за мобілізованих працівників, скасування акцизу на нафтопродукти та ін. Підтримка державою аграрного сектору у фінансовій сфері здійснюється за рахунок надання доступу до дешевих кредитів та відкриття нових грантових програм. На державному рівні відбулися також процеси дерегуляції: відміна перевірок бізнесу, впровадження декларативної системи роботи бізнесу, спрощення митних процедур. Досліджено перспективи аграрного сектору у післявоєнній економіці. Зокрема, встановлено, що ключовим фактором розвитку аграрного сектору є людський капітал. Важливим для відновлення аграрного сектору є розвиток аграрної освіти і науки, створення стійких логістичних ланцюгів, розвиток малого та середнього бізнесу у регіонах, інтеграція з конкурентоспроможною продукцією у світові ринки, адаптація до клімату, стійке та екологічне сільське господарство, технологічний розвиток та цифровізація аграрного сектору.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографії авторів

М. В. Негрей, Національний університет біоресурсів і природокористування України

кандидат економічних наук, доцент

професор департаменту аграрної економіки і політики

Швейцарський федеральний технологічний інститут

доцент кафедри економічної кібернетики

О. В. Трофімцева , The Ministry of Foreign Affairs of Ukraine

Ph.D. у галузі аграрної політики, посол з особливих доручень при Міністерстві закордонних справ України

Посилання

KSE Agricultural center. (2022). The total losses from the war in Ukraine's agriculture reached $ 4.3 billion USA. Retrieved from https://kse.ua/ua/about-the-school/news/zagalni-zbitki-vid-viyni-v-silskomu-gospodarstvi-ukrayini-syagnuli-4-3-mlrd-dol-ssha-kse-agrotsentr/. (in Ukrainian)

Nesterov, О. (2022). War, agriculture, VAT: what's new in the field of taxation. Retrieved from https://www.ucab.ua/ua/pres_sluzhba/blog/oleg_nesterov/viyna_agro_pdv_scho_novogo_v_sferi_opodatkuvannya. (in Ukrainian)

Trofimtseva, O. (2022). The war showed the importance of the agricultural sector. How to take new heights? Interfax Ukraine. https://interfax.com.ua/news/blog/839762.html. (in Ukrainian)

Banse, M. (2022). Der Ukraine-Krieg und seine Folgen: Auswirkungen auf die agrarpolitische Debatte Informations.

Câmpeanu, V. (2022). The Effects Of The War In Ukraine–The Global Food Crisis Becomes More Real. Euroinfo, 6(1), 3-15.

Celi, G., Guarascio, D., Reljic, J., Simonazzi, A., & Zezza, F. (2022). The Asymmetric Impact of War: Resilience, Vulnerability and Implications for EU Policy. Intereconomics, 57(3), 141-147.

Fiott, D. (2022). The Fog of War: Russia’s War on Ukraine, European Defence Spending and Military Capabilities. Intereconomics, 57(3), 152-156.

Glauben, T., Svanidze, M., Götz, L.J., Prehn, S., Jaghdani, T.J., Djuric, I., & Kuhn, L. (2022). The war in Ukraine exposes supply tensions on global agricultural markets: Openness to global trade is needed to cope with the crisis (No. 44e). IAMO Policy Brief.

Ghosh, N., & Bhowmick, S. (2022). Why India’s food value-chain needs better risk management instruments amid Ukraine war.

Oxford Analytica. (2022). Russian war aims and grain plans to fuel global crisis. Emerald Expert Briefings, (oxan-db).

Peterson, E. (2022). The Coming Global Food Crisis. Cornhusker Economics.

Ministry of Agrarian Policy and Food (Ukraine). 2022. Retrieved from https://mnagro.gov.ua.

Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).(2022). Retrieved from https://www.fao.org/home/en.

KSE Agricultural center. (2022). Indirect losses in agriculture are estimated at $ 23.3 billion USA. Retrieved from https://kse.ua/ua/about-the-school/news/nepryami-vtrati-u-silskomu-gospodarstvi-otsinyuyutsya-u-23-3-mlrd-dol-ssha/. (in Ukrainian)

The Ukrainian Club of Agrarian Business. (2022). Retrieved from https://www.ucab.ua/.

Опубліковано
2022-06-30
Як цитувати
Негрей, М. В., & Трофімцева , О. В. (2022). Аналіз функціонування аграрного сектору України в умовах війни. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Економічна», (102), 49-56. https://doi.org/10.26565/2311-2379-2022-102-06