Кореляційно-регресійний аналіз факторів, що впливають на запаси виробничого підприємства

Ключові слова: запаси, кореляційно-регресійний аналіз, економетрична модель, R-STUDIO

Анотація

У статті представлено результати проведення кореляційно-регресійного аналізу та моделювання запасів на виробничому підприємстві з використанням R-Studio. Моделювання запасів сприятиме їх оптимізації та подальшому збільшенню прибутковості підприємства. Використання прикладних програм пришвидшить та полегшить процес моделювання та підсилить аналітичну складову. Серед сучасного різноманіття прикладних програм для статистичного та економетричного аналізу важливо обрати ефективний програмний продукт, простий та зручний у використанні, який не потребує значних вартісних витрат. Запропоновано використання безкоштовного, але не менш якісного продукту R-Studio, який легкий у використанні та ефективний для проведення розрахунків. За допомогою R-Studio проведено кореляційно-регресійний аналіз та побудовано регресійну модель запасів на виробничому підприємстві ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод». Досліджено вплив на запаси підприємства внутрішніх факторів, таких як: чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), чистий фінансовий результат: прибуток, кредиторська заборгованість за товари, (роботи, послуги) та зовнішніх: ВВП та курс долара. За результатами моделювання виявлено, що найбільший вплив серед внутрішніх факторів має чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Серед зовнішніх факторів найбільш впливовим є ВВП. Побудована модель є адекватною, про що свідчить значний показник критерію Фішера та коефіцієнт детермінації. На 90% запаси досліджуваного підприємства залежать від обраних факторів. Побудова матриці коефіцієнтів кореляції та проведення кореляційного аналізу підтвердили тісноту взаємозв’язку між обраними чинниками та їх вплив на запаси, як результативну ознаку. На прикладі ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» продемонстрована практична корисність моделювання запасів з використанням комп’ютерних програм. 

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографії авторів

Я. О. Остапенко, Університет державної фіскальної служби України

кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри управлінського обліку, бізнес-аналітики та статистики

Д. Л. Пастух, Університет державної фіскальної служби України

магістрантка кафедри управлінського обліку, бізнес-аналітики та статистики

Посилання

Markova, N. O., Kiosieva, I. A. (2015). Simulation modeling of inventory management. Bulletin of Berdyansk University of Management and Business, 2(30), 50-56. (in Ukrainian)

Savkovich, V. A. (2012). Inventory management models. Science and technology. 232-236. (in Belarusian).

Taranenko, Yu. V. (2016). Inventory management models in commercial enterprises. Agrosvit, (3), 40-44. (in Ukrainian)

Suprunova, I. V., Kyryliuk, B. L. (2017). Application of computer technologies in the economic analysis of enterprise stocks. Problems of economics, 1, 244-249. (in Ukrainian)

Harkusha, N. M., Horoshansʹka, O. O., Tsukanova, O.V. (2012). Modern information systems of enterprise activity analysis, 18-23. Retrieved from https://elib.hduht.edu.ua/bitstream/123456789/3540/1/5.pdf (in Ukrainian)

Ostapenko, Yа. O. (2018). Use of PSPP during statistical analysis. Eastern Europe: Economy, Business and Management. 2 (13), 254-265. Retrieved from http://ir.nusta.edu.ua/handle/doc/3309. (in Ukrainian)

Financial statements of PJSC "Novokramatorsk Machine-Building Plant" for 2002-2020. (2021). Retrieved from http://nkmz.com/.

Опубліковано
2021-12-30
Як цитувати
Остапенко, Я. О., & Пастух, Д. Л. (2021). Кореляційно-регресійний аналіз факторів, що впливають на запаси виробничого підприємства. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Економічна», (101), 124-129. https://doi.org/10.26565/2311-2379-2021-101-12