Глобальна енергетична безпека та міжнародний економічний розвиток
Анотація
Питання енергетичної безпеки – одні з найважливіших в міжнародному політичному та економічному порядку денному в силу їх важливості для економічного і соціального розвитку окремих країн, відносин між ними, а також для світової економіки та навколишнього середовища. Дійсно, важко уявити область, в якій країни є більш взаємозалежними, ніж в сфері злиття енергетики, навколишнього середовища та економічного розвитку. Енергетична безпека має значення для внутрішньої і зовнішньої політики. Це означає взаємозалежність між виробником і споживачем, де взаємна уразливість і взаємна вигода є і короткостроковими, і довгостроковими. У статті систематизовано види енергії з метою сталого розвитку: баланс економічної, соціальної та екологічної складових за допомогою моделі економіки замкнутого циклу, яка дозволяє досягти енергетичної безпеки. Першим кроком є перехід від вуглецевої енергії (нафта, газ, вугілля) до чистої енергії (сонячна енергія, енергія вітру, гідроенергетика тощо). Однак, не менш важливо дотримуватися принципу енергоефективності, який полягає в порівняння різниці між фактично використаною енергією і загальною спожитою енергією (часто більш високою через втрати). Принципи циркулярної економіки, спрямовані на досягнення найбільш ефективного використання ресурсів, є найважливішими при розробці інноваційних рішень, спрямованих на перехід до чистої енергії. Вивчивши різні підходи шляхом порівняння і аналогії, ми можемо зробити висновок, що Концепція економіки замкнутого циклу пропонує ефективні бізнес-моделі для забезпечення екологічно безпечного використання ресурсів, сприяючи досягненню цілей товариства в сфері сталого розвитку. У статті використані історичні та статистичні методи, а також системний підхід до вивчення економічних явищ, який дозволив виявити взаємозв'язок між усіма елементами і їх роллю в загальному функціонуванні економіки замкнутого циклу. Використовуючи метод порівняння і наукове моделювання, розкривається роль економіки замкнутого циклу в ресурсозбереження, мінімізації відходів і зниження навантаження на навколишнє середовище при досягненні значних економічних і соціальних результатів в області енергетичної безпеки.
Завантаження
Посилання
Voropay, N.I. (Ed.). (2005). Energy security. Terms and definitions. Moscow: IAC Energy. (in Russian)
Makarov, A.A. (1998). World energy and the Eurasian energy space. Moscow: Energoatomizdat. (in Russian)
Popescu M.-F. (2015). The Economics and Finance of Energy Security. Procedia Economics and Finance, 27, 467-473. doi: https://doi.org/10.1016/S2212-5671(15)01022-9.
Mazur, I.I. (2008). Global energy security. The Age of Globalization, 1, 57–69. Retrieved from https://www.socionauki.ru/journal/articles/129825/. (in Russian)
Circular Economy Action Plan. The EU Switch to green Flagship Initiative, EU Best Practise. Retrieved from https://www.switchtogreen.eu//wordpress/wp-content/uploads/wp-post-to-pdf-enhanced-cache/1/circular-economy-strategy.pdf.
Circular economy and resource efficiency: a driver of economic growth in Europe. (2014). European Issue n°331. Retrieved from https://www.robert-schuman.eu/en/european-issues/0331-circular-economy-and-resource-efficiency-a-driver-of-economic-growth-in-europe#ancre_1.
Statistical Yearbook of World Energy. (2019). Retrieved from https://yearbook.enerdata.ru/crude-oil/world-production-statitistics.html.
Kalogirou, S. (2009). Solar energy engineering: processes and systems (1st Edition)/ USA: Academic Press (Elsevier Inc.)
Republican Unitary Enterprise «Belarusian Atomic Power Plant». Retrieved from http://belaes.by/ru/.
AES Ironwood CCGT Power Plant, Lebanon, PA. Retrieved from https://www.power-technology.com/projects/aes/.
Yaryhina, H. (2019). Analysis of the concepts of sustainable development of green and circular economies. Proceedings of young specialists of Polotsk State University “Economic Sciences”, 26(96), 82-85.
Shkolnik, V., Kanimov, B., Kanimova, E. (2019). World energy system. Retrieved from http://www.atominfo.ru/newsz/a0790.htm. (in Russian)