Глобальна енергетична безпека та міжнародний економічний розвиток

  • Inha Ziankova Полоцький державний університет https://orcid.org/0000-0002-6978-5446
  • Halina Yaryhina Полоцький державний університет
  • Rabih Said Sati Полоцький державний університет
Ключові слова: енергетична безпека, економіка замкнутого циклу, ресурси, енергія, екологія

Анотація

Питання енергетичної безпеки – одні з найважливіших в міжнародному політичному та економічному порядку денному в силу їх важливості для економічного і соціального розвитку окремих країн, відносин між ними, а також для світової економіки та навколишнього середовища. Дійсно, важко уявити область, в якій країни є більш взаємозалежними, ніж в сфері злиття енергетики, навколишнього середовища та економічного розвитку. Енергетична безпека має значення для внутрішньої і зовнішньої політики. Це означає взаємозалежність між виробником і споживачем, де взаємна уразливість і взаємна вигода є і короткостроковими, і довгостроковими. У статті систематизовано види енергії з метою сталого розвитку: баланс економічної, соціальної та екологічної складових за допомогою моделі економіки замкнутого циклу, яка дозволяє досягти енергетичної безпеки. Першим кроком є перехід від вуглецевої енергії (нафта, газ, вугілля) до чистої енергії (сонячна енергія, енергія вітру, гідроенергетика тощо). Однак, не менш важливо дотримуватися принципу енергоефективності, який полягає в порівняння різниці між фактично використаною енергією і загальною спожитою енергією (часто більш високою через втрати). Принципи циркулярної економіки, спрямовані на досягнення найбільш ефективного використання ресурсів, є найважливішими при розробці інноваційних рішень, спрямованих на перехід до чистої енергії. Вивчивши різні підходи шляхом порівняння і аналогії, ми можемо зробити висновок, що Концепція економіки замкнутого циклу пропонує ефективні бізнес-моделі для забезпечення екологічно безпечного використання ресурсів, сприяючи досягненню цілей товариства в сфері сталого розвитку. У статті використані історичні та статистичні методи, а також системний підхід до вивчення економічних явищ, який дозволив виявити взаємозв'язок між усіма елементами і їх роллю в загальному функціонуванні економіки замкнутого циклу. Використовуючи метод порівняння і наукове моделювання, розкривається роль економіки замкнутого циклу в ресурсозбереження, мінімізації відходів і зниження навантаження на навколишнє середовище при досягненні значних економічних і соціальних результатів в області енергетичної безпеки.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографії авторів

Inha Ziankova, Полоцький державний університет

 І.В. Зенькова, кандидат економічних наук, доцент

Halina Yaryhina, Полоцький державний університет

Г.М. Яригіна, асистент, аспірант

Rabih Said Sati, Полоцький державний університет

Рабіх Саїд Саті, аспірант

Посилання

Voropay, N.I. (Ed.). (2005). Energy security. Terms and definitions. Moscow: IAC Energy. (in Russian)

Makarov, A.A. (1998). World energy and the Eurasian energy space. Moscow: Energoatomizdat. (in Russian)

Popescu M.-F. (2015). The Economics and Finance of Energy Security. Procedia Economics and Finance, 27, 467-473. doi: https://doi.org/10.1016/S2212-5671(15)01022-9.

Mazur, I.I. (2008). Global energy security. The Age of Globalization, 1, 57–69. Retrieved from https://www.socionauki.ru/journal/articles/129825/. (in Russian)

Circular Economy Action Plan. The EU Switch to green Flagship Initiative, EU Best Practise. Retrieved from https://www.switchtogreen.eu//wordpress/wp-content/uploads/wp-post-to-pdf-enhanced-cache/1/circular-economy-strategy.pdf.

Circular economy and resource efficiency: a driver of economic growth in Europe. (2014). European Issue n°331. Retrieved from https://www.robert-schuman.eu/en/european-issues/0331-circular-economy-and-resource-efficiency-a-driver-of-economic-growth-in-europe#ancre_1.

Statistical Yearbook of World Energy. (2019). Retrieved from https://yearbook.enerdata.ru/crude-oil/world-production-statitistics.html.

Kalogirou, S. (2009). Solar energy engineering: processes and systems (1st Edition)/ USA: Academic Press (Elsevier Inc.)

Republican Unitary Enterprise «Belarusian Atomic Power Plant». Retrieved from http://belaes.by/ru/.

AES Ironwood CCGT Power Plant, Lebanon, PA. Retrieved from https://www.power-technology.com/projects/aes/.

Yaryhina, H. (2019). Analysis of the concepts of sustainable development of green and circular economies. Proceedings of young specialists of Polotsk State University “Economic Sciences”, 26(96), 82-85.

Shkolnik, V., Kanimov, B., Kanimova, E. (2019). World energy system. Retrieved from http://www.atominfo.ru/newsz/a0790.htm. (in Russian)

Опубліковано
2020-06-26
Як цитувати
Ziankova, I., Yaryhina, H., & Said Sati, R. (2020). Глобальна енергетична безпека та міжнародний економічний розвиток. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Економічна», (98), 63-78. https://doi.org/10.26565/2311-2379-2020-98-07