НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ УЧАСНИКІВ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ В УКРАЇНІ
Анотація
Здійснено аналіз сучасного стану системи соціального захисту учасників антитерористичної операції та їх сімей. Визначено, що існуюча система соціального захисту даної категорії осіб має безсистемний характер та вимагає вдосконалення. Визначено, що кількість учасників антитерористичної операції зростає з кожним роком. Встановлено, що така категорія осіб як учасник АТО включено до категорії учасників бойових дій та, відповідно, має право користуватися набором пільг та допомоги, які встановлено для учасників бойових дій. Проте існує низка невідповідностей в законодавчому полі з приводу надання свідчень про набуття статусу учасника бойових дій, що унеможливлює таких осіб користуватися системою соціального захисту учасника бойових дій.
Серед ключових проблем, які існують наразі в системі соціального захисту учасників АТО та їх сімей можна назвати наступні: недостатнє фінансове забезпечення; відсутність дієвих механізмів вирішення житлового питання для учасників АТО та їх сімей; високий рівень безробіття серед учасників АТО, відсутність належної системи перепідготовки цієї категорії населення; розглядання учасників АТО та їх сімей лише як об’єктів соціального захисту та соціальної політики, а не як повноцінних суб’єктів, залучаючи їх до вироблення та реалізації політики відповідно до власних потреб.
Спираючись на існуючі проблеми, можна запропонувати наступні шляхи вдосконалення системи соціального захисту учасників АТО та їх сімей, а саме створення єдиної бази даних учасників бойових дій із зазначенням місця, періоду, роду військ, звання під час служби та участі в АТО, що спростить процедуру отримання належних документів для отримання статусу учасника бойових для подальшого користування всіма відповідними правами та гарантіями; внесення змін в законодавстві щодо черги на житло або покращення житлових умов для учасників АТО та їх сімей для надання їх можливості брати участь у державних кредитних програмах; розроблення онлайн курсу для перекваліфікації учасників АТО, що дасть можливість адаптуватися до наявних вимог сучасного ринку праці; розширення мережі центрів із соціально-психологічної адаптації із залученням волонтерів; створення належних умов до залучення міжнародних організацій до надання належної медичної та санаторно-лікувальної допомоги даній категорії осіб.
Визначено, що невирішеність питань в системі соціального захисту призводить до нарощення рівня недовіри до влади, невдоволеності, погіршення психоемоційного стану учасників АТО та їх сімей та демотивує чоловіків до служіння на користь вітчизни, що є загрозою національній безпеці на рівні держави.
Завантаження
Посилання
On amendments to Article 6 of the Law of Ukraine “About status of veterans of war, quarantines of their social protection”: Law of Ukraine of 06.12.2018 r. № 2640-VIII. URL: http://www.rada.gov.ua.2. On creation of the public service of Ukraine for veterans of war and participants of antiterrorist operation: Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine of 11.08.2014 r. № 326. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/326-2014-%D0%BF#Text.
About status of veterans of war, quarantines of their social protection: Law of Ukraine of 22.10.1993 r. № 3551-XII. (1993). Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 45, аrt. 425.
Ministry of Finance of Ukraine: official web-site. URL: https://index.minfin.com.ua/ua/finance/budget/gov/ [in Ukrainian].
On additions to Article 15 of the Law of Ukraine “About status of veterans of war, quarantines of their social protection (on providing compensation for travel expenses for their families): explanatory note for the draft of the law of Ukraine of 05.02.2018 r. № 7548. URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/GH5TO00A.html [in Ukrainian].
On Local Self-Government in Ukraine: Law of Ukraine of 21.05.1997 r. № 280/97-ВР. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80.