Соціальний контроль як симулятивна практика управління соціальною напруженістю в концепції «суспільства споживання» Жана Бодрийяра
Анотація
У статті представлено розробку теоретичного аналізу сутності та механізмів соціального контролю як специфічного конфліктогенного чинника соціальної напруженості в «суспільстві споживання» в межах постмодерністської парадигми Жана Бодрийяра. Автор поставив задачу розкрити теоретичне значення поняття «соціальний контроль» як необхідної умови організації соціального порядку та ефективного механізму управління соціальною напруженістю в межах організованої взаємодії індивідуальних та колективних суб’єктів суспільного життя. Реконструюючи дослідницькі ідеї Ж. Бодрийяра, автор виявив, що центральною методологічною ідеєю є конструктивні спроби подолання концептуальних відмінностей суб’єктивізму та об’єктивізму, які полягають в актуалізації теоретичної ідеї «символічного обміну». Аргументовано, що в концептуальних межах даного напрямку поняття «соціальний контроль» відображує функціональну специфіку інструментів експлуатації людини капіталістичною системою – ЗМІ, кінематографом, мистецтвом, інформаційними технологіями як такими, що спрямовані на залучення людей до процесів споживання, через формування мислення, орієнтованого на отримання насолоди, маніпулюючи знаковими «симулятивними» моделями системи споживання у масовій свідомості. Обґрунтовано, що сучасні механізми соціального контролю орієнтовані на формування «гіперреальності» як специфічного «віртуалізованого» інформаційного простору для поширення символічних кодів, знаків, симулятивних практик, які відображають владні відносини, а також підтримання соціальної напруженості та зростаючої недовіри до соціальних інститутів, влади, соціально-статусних відносин. Водночас автором констатується, що розвиток інформаційних та віртуальних технологій формує простір для дискусій щодо конструктивного значення соціального контролю в управлінні соціальною напруженістю.
Завантаження
Посилання
Шульга М. Дрейф на узбіччя. Двадцять років суспільних змін в Україні. К.: ТОВ «Друкарня Бізнесполіграф», 2011. 448 с.
Бодрийяр Ж. Пароли. От фрагмента к фрагменту. Екатеринбург: У-Фактория, 2006. 200 с.
Бодрийяр Ж. Общество потребления. Его мифы и структуры. М.: Республика; Культурная революция, 2006. 269 с.
Бодрийяр Ж. Реквием по масс-медиа // Поэтика и политика: Альманах рос-франц. социологии и философии Института социологии РАН. М.: Ин-т экспериментальной социологии, 1999. С. 193 – 226.
Бодрийяр Ж. В тени молчаливого большинства, или Конец социального. Екатеринбург: Изд-во Уральского университета, 2000. 95 с.
Бодрийяр Ж. Дух терроризма. Войны в заливе не было. М.: РИПОЛ классик, 2016. 224 с.
Бодрийяр Ж. Символический обмен и смерть. М.: Добросвет, 2000. 387 с.
Бодрийяр Ж. Прозрачность зла. М.: Добросвет, 2000. 258 с.
Бодрийяр Ж. Америка. СПб: Владимир Даль, 2000. 206 с.
Тофлер О. Третья волна. М.: АСТ, 1999. 261 с.
Кастельс М. Информационная эпоха: экономика, общество, культура. М.: ГУ ВШЭ, 2000. 608 с.