Стан імунної системи та характер імунних розладів у хворих на сезонний алергічний ринокон’юнктивіт з середньотяжким та тяжким перебігом

  • Alexey Kuznetsov асистент кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології Національної медичної академії післядипломної освіти (НМАПО) імені П. Л. Шупика https://orcid.org/0000-0002-7615-2700
Ключові слова: сезонний алергічний ринокон’юнктивіт, пилок амброзії, циркулюючі імунні комплекси

Анотація

Вступ. Сезонний алергічний риніт – це лергічне захворювання (АЗ) слизових оболонок (переважно кон'юнктиви очей і слизової носа), що обумовлено гіперчутливістю до аерозольних алергенів пилку рослин і спор грибів, концентрація яких у повітрі періодично стає причиннозначущою.

Провідним клінічним проявом САР вважається алергічний кон'юнктивіт. За статистикою, приблизно у 70–90 % хворих з САР розвивається пилковий кон'юнктивіт, що характеризується свербінням очей, вік, їх почервонінням, світлобоязню, сльозотечею. Клінічно важливим є поєднання САР і кон'юнктивіту. Незважаючи на те що при САР увагу зазвичай акцентують на назальних симптомах, більше 80 % пацієнтів, як показує практика, страждают від симптомів з боку очей. За даними європейських і північноамериканських дослідників, більше 70 % пацієнтів з САР страждають одночасно від очних симптомів і назальних, причому їх ступінь вираженості більшість хворих оцінюють як середньотяжку або тяжку.

Матеріали та методи. Було обстежено 120 хворих на сезонний алергічний риніт у поєднанні з кон’юнктивітом: 58 хворих із середньотяжким і 62 хворих із тяжким перебігом захворювання.

Результати досліджень. У пацієнтів 1 групи рівень загального IgE був підвищений у 5,6 рази, у пацієнтів 2 групи – у 7,1 рази у порівняні з контрольною групою. Рівень специфічного IgE у 1 групі становив 37,7 KU/L, у 2 групі – 46,9 KU/L, при референтних значеннях – 0 – < 0,35 KU/L. При вивченні ЦІК було встановлено підвищення їх концентрації як у хворих 1 групи, так і 2 групи. Однак, у пацієнтів 1 групи переважно підвищувався рівень високомолекулярних ЦІК, а у хворих 2 групи – переважно рівень низькомолекулярних ЦІК.

Обговорення досліджень. Вивчення популяційного складу лімфатичної периферичної крові хворих на САРК виявило зміни у Т-клітинній ланці імунітету, які характеризувалися зниженням вмісту CD3+-клітин у хворих 1 групи на 10,7 %, у хворих 2 групи – на 19,0 % у порівнянні з аналогічними показниками осіб контрольної групи.

Висновки. Визначені розлади у хворих із тяжким перебігом захворювання більш глибокі, ніж у хворих із середньотяжким перебігом захворювання. У хворих з тяжким перебігом на відміну від хворих із середньотяжким перебігом спостерігаються порушення і у фагоцитарній ланці імунітету. У хворих з тяжким перебігом знижена як поглинаюча активність фагоцитів, так і їх спроможність в індукції активних форм кисню. У хворих з тяжким перебігом відмічається зростання рівня низькомолекулярних ЦІК, у хворих з середньотяжким перебігом – переважно високомолекулярних ЦІК, які у меншій мірі токсичні, ніж низькомолекулярні.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

Alexey Kuznetsov, асистент кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології Національної медичної академії післядипломної освіти (НМАПО) імені П. Л. Шупика

вул. Дорогожицька, 9, Київ, Україна, 04112

Посилання

Voronenko, Y., Shekera, O., Kuznetsova, L. (2016) Current issues of allergology in the practice of family medicine. Kyiv: Series «Family Medicine». Publisher Zaslavsky O. 324 p. (in Ukrainan)

Bilovol, O., Kravchun, P., Babadzan, V., Kuznetsova, L. (2011) Clinical immunology and allergology. Kharkiv: Grief. 549 p. (in Ukrainan)

Voronenko, Y., Kuznetsova, L. Allergology (2008). Kyiv: 365 p. (in Ukrainan)

Kuznetsova, L. (2009) Polinosis and its manifestations: diagnosis, features of treatment. Kyiv: 92 p. (in Ukrainan)

Kuznetsova, L., Babadzan, V., Litus, V. Immunology (2015). Kyiv: Merk’yuri-Podillya: 564 p. (in Ukrainan)

Kuznetsov, O., Osipova, L., Kuznetsova, L., Gremyakov, A. (2012) Treatment of allergic rhinitis in modern conditions. Proceedings of the scientific-practical conference with international participation «Immune-dependent and allergic conditions: modern laboratory immunological diagnosis, treatment and prevention». March 29 – 30. Kyiv. P. 71–72. (in Ukrainan)

Kuznetsov, A. (2013) State of immunity and correction of disorders in patients with pollinosis with sensitization to ragweed pollen on the background of intestinal microbiocenosis and nutritional status disorders. Proceedings of the scientific-practical conference with international participation «Immunology and allergology: prospects». October 3–4. Kyiv. P.29–30. (in Russian)

Kuznetsov, O. (2015) Change in cellular immunity in patients with hay fever with sensitization to ragweed pollen under the influence of immunotherapy. Proceedings of the scientific-practical conference with international participation Bronchial asthma, allergy, immunology - current achievements and prospects», dedicated to the 30th anniversary of the founding of the Department of Clinical, Laboratory Immunology and Allergology NMAPE named after PL Shupyk. March 26–27. Kyiv. P. 47. (in Ukrainan)

Kuznetsov, A. (2015). The level of circulating immune complexes and phagocytic activity of monocytes in pollinosis with sensitization to ragweed pollen, which occurs against the background of chronic acalculous cholecystitis. International scientific-practical journal «Laboratory diagnostics. Eastern Europe». 1 (13). P.95–103. (in Russian)

Опубліковано
2020-09-08
Як цитувати
Kuznetsov, A. (2020). Стан імунної системи та характер імунних розладів у хворих на сезонний алергічний ринокон’юнктивіт з середньотяжким та тяжким перебігом. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Медицина», (39), 60-68. https://doi.org/10.26565/2313-6693-2020-39-06