Про журнал

МЕТА ЖУРНАЛУ

ПРОЦЕС РЕЦЕНЗУВАННЯ

ПОЛІТИКА ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ

РЕДАКЦІЙНА ПОЛІТИКА

ЕТИЧНИЙ КОДЕКС

КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ

ПРАВА ЛЮДИНИ ТА ТВАРИН

ІНДЕКСАЦІЯ ЖУРНАЛУ

ПЕРЕВІРКА НА НАЯВНІСТЬ ПЛАГІАТУ

АРХІВУВАННЯ

МЕТА ЖУРНАЛУ

Презентувати наукові досягнення й новітні технології й методики, напрями й перспективи розвитку медичної галузі, ефективність застосування фармакологічних препаратів у сфері охорони здоров’я, крім цього поділиться світовим досвідом та унікальними знаннями, які базуються на принципах доказової медицини.

Галузь і проблематика

Журнал Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, серія «Медицина», що публікує наукові статті сучасної експериментальної та клінічної медицини, стосується організації охорони здоров'я, філософії медицини, фундаментальних і клінічних досліджень, клінічних випадків, медичного права, оглядів, лекцій, тез конференції та інформації про ювілеї.

Журнал Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, серія «Медицина», приймає оригінальні довідкові статті, огляд статей, короткі повідомлення та доповіді, що стосуються досліджень медичної науки та здоров'я людини.

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, серія «Медицина» містить наступні секції:

  • Організація охорони здоров’я
  • Фундаментальні дослідження
  • Клінічні дослідження
  • Огляди
  • Клінічна практика
  • Лекції
  • Медичне право
  • Екологія та здоров’я
  • Філософія медицини.
ПРОЦЕС РЕЦЕНЗУВАННЯ

Всі рукописи журналу Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, серія "Медицина" рецензуються щонайменше двома рецензентами та, як правило, трьома рецензентами Міжнародної комісії редакційної експертизи журналу в галузях, що конкретно відповідають темі журналу.

Характеристика процесу експертного оцінювання полягає в наступному:

  1. Одночасне подання однієї рукописи до різних журналів не буде допустимим;
  2. Рукописи зі змістом, що не входять до сфери застосування, не розглядаються;
  3. Документи будуть рецензуватися щонайменше двома експертами, як це було запропоновано редакцією;
  4. Крім того, редактори матимуть можливість шукати додаткові відгуки, коли це необхідно. Автори будуть проінформовані, коли редактори вирішать, що подальший розгляд потрібен;
  5. Всі публікаційні рішення приймаються головним редактором журналу на основі рецензентів. Автори документів, які не приймаються, повідомляються негайно;
  6. Всі подані рукописи розглядаються як конфіденційні документи;
  7. Редакція та рецензенти, залучені до процесу розгляду, повинні розкривати конфлікти інтересів, що виникають внаслідок прямого конкурентного, спільного або інших взаємин із будь-яким із авторів, і відмовитися від випадків, коли такі конфлікти перешкоджають об'єктивній оцінці. Привілейована інформація або ідеї, отримані шляхом експертного огляду, не повинні використовуватися для отримання конкурентної вигоди;
  8. Процес нашого рецензування є конфіденційним, а особистість рецензентів не може бути розкрита.
ПОЛІТИКА ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ

Журнал Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, серія «Медицина» забезпечує легкий та безкоштовний доступ до каталогу, метаданих та повнотекстових статей з журналу на персональному веб-сайті. Користувачам дозволяється читати, завантажувати, копіювати, поширювати, друкувати, шукати або пов'язувати повні тексти статей або використовувати їх для будь-яких інших законних цілей без попереднього дозволу від видавця або автора. Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації (Open Access) та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.

Авторські права та ліцензія, авторський договір

Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії  Creative Commons Attribution License International CC-BY, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. 

ЕТИЧНИЙ КОДЕКС

Редакція вісника Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Медицина», в своїй діяльності керується нормами, викладеними в роботі:

Доброчесна публікація: міжнародні стандарти для редакторів (уклад. О.О. Гужва, І.О. Солдатенко, Х. : ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2017),

Документом "Норми поведінки й найкраща практика для редакторів" (Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors), складеним Комітетом з етики публікацій Committee on Publication Ethics (http://publicationethics.org).

Редактор журналу, автори та рецензенти користуються положеннями, викладеними у наступних документах:

Міжнародні стандарти для авторів

Міжнародні стандарти для редакторів

Етичним кодексом ученого України  

Етичний кодекс лікаря України

ПРАВА ЛЮДИНИ ТА ТВАРИН

Згода на публікацію

Якщо ваш рукопис містить дані будь-якої особи в будь-якій формі (включно з будь-якими індивідуальними деталями, зображеннями чи відео), згода на публікацію повинна бути отримана від цієї особи або, у випадку дітей, від її батьків або законного опікуна. Усі презентації клінічних випадків повинні мати згоду на публікацію.

Форма згоди пацієнта

Автори повинні зазначити, що у своїй роботі було отримано інформовану згоду від суб’єктів (або їхніх опікунів), як зазначено в Рекомендаціях  ICMJE , використання  форми згоди пацієнта рекомендовано. Якщо потрібно використовувати іншу форму згоди, наприклад стандартну форму згоди, яка використовується вашою установою, порожню копію цієї форми слід надіслати до журналу, щоб журнал міг перевірити, чи відповідає вона рекомендаціям найкращої практики. Якщо неможливо розшукати пацієнта або родичів померлого пацієнта та неможливо отримати згоду, статтю можна розглядати для публікації, лише якщо вона достатньо анонімна. Редколегія залишає за собою право відхиляти статті, етичні аспекти яких, на її думку, викликають сумніви. У разі виникнення запитань щодо згоди звертайтеся до редакції.

Згода пацієнтів

У документах, що повідомляють про експерименти на пацієнтах або здорових добровольцях, має бути зазначено, що згода суб’єктів була отримана відповідно до  Гельсінської декларації . Він також повинен бути схвалений етичним комітетом установи, в якій виконувалася робота. Згода також має бути зафіксована, коли показуються фотографії пацієнтів або надаються інші деталі, які можуть привести до ідентифікації цих осіб.

Експерименти на тваринах

Повідомляючи про експерименти на тваринах, автори повинні вказати, чи дотримувалися закону установи, національної дослідницької ради чи будь-якого іншого закону щодо догляду та використання лабораторних тварин.

Положення про поводження з тваринами у біомедичних дослідженнях 

Усі експерименти з використанням живих організмів повинні відповідати принципам біоетики. Біоетична політика журналу враховує рекомендації Міжнародного комітету  редакторів медичних журналів (International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE)) і Міжнародної асоціації ветеринарних редакторів (International Association of Veterinary
Editors). Дослідження щодо матеріалів або даних, отриманих від людей, повинні відповідати вимогам Хельсінкської декларації. Експерименти такого роду повинні проводитися тільки після отримання інформованої згоди від учасника. При експериментах на тваринах повинні враховуватися відомчі, національні або міжнародні вимоги, зокрема «Європейська конвенція про захист хребетних тварин, які можуть бути використані для експериментальних та інших наукових цілей» (Страсбург, 1986).

World Medical Association

РЕДАКЦІЙНА ПОЛІТИКА

Огляд рукописів. Кожен редактор повинен переконатися, що кожен рукопис спочатку оцінюється редактором для оригінальності, використовуючи відповідне програмне забезпечення для цього. Після огляду на папері, рукопис направляється на незалежну експертну оцінку до редакційної ради, яка подає рекомендацію щодо прийняття, відхилення чи зміни рукопису.

Справедливий огляд. Редактор повинен переконатися, що кожен рукопис переглядається за його інтелектуальний зміст, незалежно від статі, раси, релігії, громадянства тощо авторів.

Конфіденційність. Редактор повинен гарантувати, що інформація, що стосується рукописів, поданих авторами, залишається конфіденційною.

Стандарти звітування. Автори повинні надати чіткий опис своїх оригінальних досліджень, а також об'єктивне обговорення його значення. Рукописи будуть дотримуватися правил подання журналу.

Оригінальність. Автори повинні переконатися, що вони написали цілком оригінальну роботу.

Підтвердження джерел. Якщо на будь-яку опубліковану роботу авторами не було зроблено посилання, рецензентові слід відзначити цей факт. Будь-яка заява, що будь-які дані, висновок або аргумент вже доповідалися в наукових виданнях, повинна супроводжуватися відповідним посиланням. Рецензенту слід також привернути увагу редактора у разі виявлення будь-якої значної схожості або часткового збігу між даним рукописом і будь-якою іншою, відомою особисто йому опублікованою роботою.

Авторитет статті. Авторство має обмежуватися тими, хто зробив вагомий внесок у розробку, оформлення, виконання або інтерпретацію зареєстрованого дослідження. Інші, які внесли значний внесок, повинні бути зареєстровані як співавтори. Автори також гарантують, що всі автори побачили та узгодили подану версію рукопису та їхнє включення імен як співавторів.

Основні помилки в опублікованих роботах. Якщо в будь-який момент часу автор(и) виявляє істотну помилку або неточності в поданому рукописі, то помилка або неточності повинні бути повідомлені редакторові.

Стандарти об'єктивності. Огляд поданих рукописів має бути здійснено об'єктивно, і рецензенти повинні чітко висловлювати свої погляди з суперечливих аргументів.

Швидкість. У тому випадку, якщо рецензент почуває себе нездатним завершити огляд рукописів у встановлений час, ця інформація повинна бути передана редакторові, щоб рукопис було надіслано іншому рецензенту.

<
ПЕРЕВІРКА НА НАЯВНІСТЬ ПЛАГІАТУ

Материали, подані в журнал Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, серія "Медицина" буде продемонстровано для плагіату за допомогою інструментів виявлення антиплагітарного інструменту  Unicheck.com, і ми негайно відкинемо документи, що призведуть до плагіату чи самоплагіату.

КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ

Автори наприкінці статті декларують наявність фінансових або інших конфліктів інтересів, які могли вплинути на результати, інтерпретацію та висновки дослідження. Необхідно зазначити всі джерела фінансування роботи (гранти, стипендії, пожертвування, тощо). Якщо немає конфлікта інтересів, так і потрібно заявити: "Автори повідомляють про відсутність конфлікта інтересів". Редактор не використовуватиме неопубліковані матеріали, розкриті в поданому рукописі для власного дослідження без письмової згоди автора. Якщо в одного або кількох авторів є конфлікт, який потрібно розкрити, до цієї заяви має бути додаткова заява для тих авторів, які залишилися, і які не мають конфлікту інтересів.

АРХІВУВАННЯ

Open Journal Systems підтримує систему LOCKSS (Lots of Copies Keep Stuff Safe) для захищеного та надійного архівування журналу. LOCKSS — це програмний засіб з відкритим вихідним кодом, розроблений Бібліотекою Стенфордського університету, що дозволяє бібліотекам забезпечувати збереження окремих веб-журналів, регулярно перевіряючи веб-сайти зареєстрованих журналів на наявність нового опублікованого контенту та архівуючи його. Кожен архів постійно перевіряється на відповідність з іншими; якщо контент виявляється пошкодженим або втраченим, інші архіви використовуються для його відновлення.

Див.Видавничий маніфест LOCKSS

Періодичність публікації

 Журнал виходить 2 рази на рік. Матеріали публікуються після затвердження номера в друк рішенням Вченої ради Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

Плата за редакційну обробку статей не стягується.

 Історія журналу

З 1992 року силами співробітників кафедри внутрішньої медицини видається журнал «Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна», серія «Медицина» (до 2000 року – «School of Fundamental Medicine Journal»), який входить до переліку фахових видань ВАК України.

Видавець

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна