МОДЕЛЮВАННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ РІВНЯ СПОЖИВАННЯ ВІД СПОЖИВЧОГО КРЕДИТУВАННЯ

  • О. П. Мельникова Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна https://orcid.org/0000-0001-5030-0157
  • Т. В. Пономарьова Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна https://orcid.org/0000-0002-8872-9888
Ключові слова: споживчі кредити, рівень споживання, доходи домогосподарств, кредитна експансія

Анотація

Будь-яка фінансова установа прагне збільшити свої прибутки під час кредитно-інвестиційної діяльності. В сучасних умовах української економіки банки прагнуть поширити свою кредитну експансію за рахунок збільшення споживчого кредитування. Завдяки чому збільшується сукупний платоспроможний попит на споживчі товари та послуги, який стимулює відповідну пропозицію, що у свою чергу сприяє зростанню ВВП та економічному зростанню країни в цілому.

У статті були виявлені основні тенденції у динаміці споживчого кредитування, доходів населення та рівня споживання. Аналіз статистичних даних показав, що за період з 2007 по 2017 роки тенденція темпів зростання споживчих кредитів відображає суттєві спади та підйоми, обумовлені економічними та політичними чинниками, а, починаючи з 2016 року простежується різке збільшення темпів зростання, підґрунтям чого є намагання населення зменшити наслідки інфляції за рахунок збільшення споживчих кредитів. У зв’язку з чим є актуальним дослідження кредитної експансії банків за рахунок споживчого кредитування на українському ринку фінансових послуг і потребує більш детального аналізу.

Під час дослідження найбільшу увагу приділено аналізу залежності рівня споживання від споживчих кредитів та доходів населення із застосуванням статистичних методів. Було доведено відсутність лінійного зв’язку між рівнем споживання та споживчими кредитами в Україні у 2007-2017 роках. У роботі було побудовано та досліджено 2-х факторну економетричну модель залежності рівня споживання від споживчих кредитів та доходів населення України. Висока якість побудованої моделі свідчить про те, що її можна використовувати для прогнозування, а також як підґрунтя для подальшого аналізу та оптимізації кредитної експансії банків України.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

State Statistics Service of Ukraine. Retrieved from http://ukrstat.gov.ua.

Doroshenko, N. (2018). Risks in bank lending activity. Bulletin of V. N. Karazin Kharkiv National University Economic Series, 95, 23-29. (In Ukrainian)

Merkulova, T., Koval, B. (2018). Trust and socio-economic indicators: model including religion factor. Bulletin of V. N. Karazin Kharkiv National University Economic Series, 94, 29-35. (In Ukrainian)

Ministry of Finance of Ukraine. Retrieved from https://minfin.com.ua.

Moroz, K. (2016). Income distribution of the population of Ukraine: empirical analysis using lognormal function. Bulletin of V. N. Karazin Kharkiv National University Economic Series, 91, 110-117. (In Ukrainian)

National Statistical Committee of the Republic of Belarus. Retrieved from: http://www.belstat.gov.by.

National bank of Ukraine. Retrieved from http://www.bank.gov.ua.

Ryabinina, L. (2016). Credit expansion and its influence on Ukraine’s economy. Economy of Ukraine, №3 (652), 41-51. (In Ukrainian)

Shvayko, M. (2017). Current trends of monetary policy of Ukraine. Bulletin of V. N. Karazin Kharkiv National University Economic Series, 92, 32-40. (In Ukrainian)

Опубліковано
2019-06-06
Як цитувати
Мельникова, О. П., & Пономарьова, Т. В. (2019). МОДЕЛЮВАННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ РІВНЯ СПОЖИВАННЯ ВІД СПОЖИВЧОГО КРЕДИТУВАННЯ. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Економічна», (96), 36-42. https://doi.org/10.26565/2311-2379-2019-96-04
Розділ
Моделювання, імітація та інформаційні технології в економіці й управлінні