Вплив України на динаміку цін споживчих товарів у світі

  • А.Г. Нікіфорова Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна https://orcid.org/0000-0001-9108-2838
Ключові слова: ринок споживчих товарів, індекс цін, війна в Україні, кластеризація, Python

Анотація

Війна в Україні 2022 року значно похитнула не лише українську економіку, а й залишила негативний відбиток у всьому світі. Збільшення рівня голоду, стрибок цін, введення обмежень на поставки, зміна підходів до зовнішньоекономічної діяльності – це наслідки, які потребують грунтовного аналізу місця України на світових ринках споживчих товарів та впливу подій в Україні на їх динаміку.  У дослідженні було поставлено два завдання: охарактеризувати стан України на ринках продуктів аграрного сектору у світі за останні роки; шляхом побудови моделей кластеризації країн проаналізувати зв'язок між індексом цін та іншими соціально-економічними показниками в країнах світу після військової агресії Росії проти України. У статті представлені результати аналізу становища України на ринках споживчих товарів з поділом на 3 періоди, для кожного з яких охарактеризовано структуру експорту та імпорту, їх динаміку та ключові особливості зовнішньоекономічної діяльності України на той момент. Для візуалізації даних щодо динаміки цін на споживчі товари у світі оброблено датасет Global Food Prices Database з подальшим створенням зведених таблиць та побудовою гістограм з групуванням, за допомогою яких виявлено основні тенденції змін цін на основні категорії продуктів. Для розробки моделей кластеризації було створено та оброблено набір даних зі 105 країнами світу з їх розподілом на основні регіони світу: Азійсько-Тихоокеанський регіон та Центральна Азія, Субсахарська Африка, Близький Схід і Північна Африка, Латинська Америка та Карибський басейн, Європа та Північна Америка. Для кластеризації було використано 4 кількісні змінні: середня заробітна плата, ВВП на душу населення, індекс цін, % імпорту з України.Карти Кохонена та моделі кластеризації дозволили виділити 5 кластерів, кожен з яких відповідає набору країн зі схожими характеристиками щодо впливу війни в Україні на ці країни.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографія автора

А.Г. Нікіфорова, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

Студентка

Посилання

Popov, I., Ishchenko, N., Shchelin, P. (2020). Conflicts that changed the world. Kyiv. (in Ukrainian)

Manstein, E. (2004). Lost victories. Zenith Press. (in Ukrainian)

Global Impact of war in Ukraine on food, energy and finance systems. (2022). United Nations, 2022.

The main site about agribusiness (2022). Overview of Ukrainian agricultural markets. Retrieved from https://latifundist.com/market-review.

Sologub, I. (2022). Geography of foreign trade of Ukraine. Retrieved from https://voxukraine.org/geografiya-zovnishnoyi-torgivli-ukrayiny/

Analytical portal "Word and deed" (2019). How the export and import of Ukraine changed in 2014-2018. Retrieved from https://www.slovoidilo.ua/2019/04/10/infografika/ekonomika/yak-zminyuvavsya-eksport-ta-import-ukrayiny-2014-2018-rokax .

Tradingeconomics (2022). World Food Price Index. Retrieved from https://tradingeconomics.com/world/food-price-index.

Worldbank (2022). Global Progress in Reducing Extreme Poverty Grinds to a Halt. Retrieved from https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2022/10/05/global-progress-in-reducing-extreme-poverty-grinds-to-a-halt.

The Humanitarian Data Exchange (2021). Global Food Prices Database. Retrieved from https://data.humdata.org/dataset/wfp-food-prices?force_layout=desktop.

Опубліковано
2023-06-30
Як цитувати
Нікіфорова, А. (2023). Вплив України на динаміку цін споживчих товарів у світі. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна серія «Економічна», (104), 108-114. https://doi.org/10.26565/2311-2379-2023-104-12