«Ані з Європою, ані з Росією»: відстежуючи думки в Харкові

  • Olga Filippova Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 4, м. Свободи, Харків 61022, Україна, olgafilip@gmail.com https://orcid.org/0000-0001-8242-551X
  • Elise Giuliano Інститут Харримана, Колумбійський університет
Ключові слова: идентичность, Харьков, Майдан, анти-Майдан, федерализация, политические ориентации

Анотація

Традиційний поділ України на Захід і Схід не враховує, що кожен регіон, особливо на сході України, є досить гетерогенним, з істотними відмінностями між сільськими і міськими районами та етнокультурним розмаїттям їхніх мешканців. У традиційній схемі аналізу визнається, що історична спадщина європейської імперії вплинула на певну узгодженість поглядів жителів західних регіонів, однак, як і раніше, залишається неясним, як історична спадщина дорадянського і радянського періодів формує велике розмаїття думок по всій Центральній, Південній та Східній Україні, тобто на значній території країни. Подібний підхід не може також пояснити наявність широкої різноманітності поглядів в окремих регіонах України. Дана стаття є певним кроком у цьому напрямку, оскільки в ній здійснюється аналіз поглядів мешканців одного із міст Східної України – Харкова. Дослідження включає в себе кілька методів: вторинний аналіз даних соціологічного опитування, що проведено Київським міжнародним інститутом соціології навесні 2014 року; кібер-етнографію і текстовий аналіз - вивчення публічних обговорень певних проблем в соціальних мережах (той же період). Хоча дослідження, що представлено в даній статті, є попереднім, воно наочно показує, що харків'яни демонструють різні думки і погляди, і Харків не вписується в поширені стереотипи «проросійського регіону». Загальновідомо, що взимку і навесні 2014 р. Харків став свідком великих демонстрацій, як за, так і проти Майдану. Однак, мало відомим є той факт, що за умов досить сильної опозиції Майдану серед значної частини населення, в розпал кризи в 2014 р. більшість харків'ян виступала проти сепаратизму і приєднання до Росії. Таким чином, «антимайданні» установки не слід просто прирівнювати до проросійської позиції. Очевидно, що потрібні більш глибокі дослідження для розуміння характеру опозиції Майдану і того, як це впливає на відносини з Києвом, Європою та Росією. Серйозна занепокоєність харків’ян корупцією режиму Януковича, економічними проблемами регіону, а також підтримка ними децентралізації говорить про те, що вони готові вирішувати ці проблеми, отримавши посилений контроль над місцевою політикою та більш широке представництво в політичних установах. Крім того, на тлі того, що значна частина населення Харкова виступала проти інтеграції з ЄС, існувала досить сильна підтримка членства в ЄС. Аналіз публічних обговорень в соціальних мережах ще раз демонструє те, що опозиція ЄС не обов'язково тягне за собою підтримку Росії. Для багатьох харків'ян лояльність до України як до незалежної держави не пов’язується апріорі з необхідністю вибору між ЄС і Росією, й багато харків'ян не хочуть робити такий вибір – феномен, що заслуговує на більш глибоке дослідження.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Біографії авторів

Olga Filippova, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 4, м. Свободи, Харків 61022, Україна, olgafilip@gmail.com

кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології

Elise Giuliano, Інститут Харримана, Колумбійський університет

PhD, лектор факультету політичних наук

Посилання

Gajjala R. The Sawnet Refusal: An Interrupted Cyberethnography. PH.D. diss. (University of Pittsburgh, 1999).

Kendall l. Recontextualizing ‘Cyberspace’: Methodological Considerations for On-line Research. in: Rob Kling ed. Doing Internet Research: Critical Issues and Methods for Examining the Net. SAGE Publishing. London, 1999 – pp. 40-59.

Dickinson J. Prosymo maksymal’nyi perepost! Tactical and Discursive Uses of Social Media in Ukraine’s EuroMaidan. AB Imperio – 2014 – V. 3 – pp. 75-93.

Gruzd A., Tsyganova K. Information Wars and Online Activism During the 2013/ 2014 Crisis in Ukraine: Examining the Social Structures of Pro- and Anti-Maidan Groups. Policy & Internet, 2015 – Volume 7, Issue 2 – pp. 121-158.

Ferriter D. Suffer Little Children? The Historical Validity of Memoirs of Irish Childhood. In Joseph Dunne and James Kelly, eds. Childhood and its discontents: the first Seamus Heaney lectures. Dublin. 2003 – pp. 69-106.

Filipppova O. Tracking Ukraine’s Orange Revolution through Cyber-Ethnography: A View from Kharkiv. Paper presented at the 10th World Convention of the Association for the Study of Nationalities «Understanding Nationalism: Identity, Empire, Conflict» Columbia University, New York, April 14-16 2005.

Filipppova O. Anti-Orange Discourses in Ukraine's Internet: Before the Orange Split. Journal of Communist Studies and Transition Politics – 2007 – V.23. Issue 1 – pp.138-151.

Медіа вподобання та політичні погляди населення у 8 областях. http://www.gfk.com/fileadmin/user_upload/dyna_content/UA/02-News-2017/Media-Poll_w2_8_oblasts_UKR_v2.0_short.pdf

Giuliano, Elise. «The Social Bases of Support for Self-determination in East Ukraine» Ethnopolitics 2015 – V14(5) – pp.513-522.

The Views and Opinions of South-Eastern Regions Residents of Ukraine: April 8-16, 2014 Kiev International Institute of Sociology (KIIS) http://www.kiis.com.ua/?lang=eng&cat=reports&id=302&page=1&y=2014&m=4
Опубліковано
2018-02-23
Як цитувати
Filippova, O., & Giuliano, E. (2018). «Ані з Європою, ані з Росією»: відстежуючи думки в Харкові. Вісник ХНУ імені В. Н. Каразіна. Серія «Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи», 39, 269-274. вилучено із https://periodicals.karazin.ua/ssms/article/view/10210
Розділ
Емпіричні дослідження сучасного суспільства