Принцип «нерівної рівності» Г. С. Сковороди як філософська основа практичної соціальної роботи

  • Oksana Osetrova Дніпровський національний університет, 72, просп. Гагаріна, Дніпро, 49010, Україна, ssr.dnu@gmail.com https://orcid.org/0000-0002-7598-1144
Ключові слова: соціальна нерівність, людина, Бог, сродна праця, покликання, соціальна робота, складні життєві обставини

Анотація

У статті висвітлюється сутність актуального в реаліях сьогодення принципу «нерівної рівності», розбудованого видатним українським мислителем XVIII століття. Доводиться, що зазначений принцип у XXI столітті слід усвідомити як філософську основу однієї зі стратегій розвитку соціальної роботи, спрямованої в цілому на підвищення якості життя людей в умовах соціальної нерівності. Аналізується й концепція «сродності», «сродної праці» Г. С. Сковороди, знайомство з якою дозволить клієнту соціального працівника усвідомити свою значущість у процесі реалізації власного внутрішнього покликання. Акцентується увага на спрямованості діяльності соціального працівника на гармонізацію відносин у системі «людина – суспільство». Услід за Г.С. Сковородою ставиться наголос на зв’язку людини з Богом. Підкреслюється, що внутрішній потенціал кожної людини за її власним бажанням може перетворитися з потенції на акт. Відзначається, що актуалізація внутрішніх можливостей людини сприятиме її розвитку та наближенню до стану щастя, в який здатний поринути кожний, усвідомивши особливості своєї природи та покликання. Обґрунтовується роль соціального працівника в процесі усвідомлення його клієнтом сенсу власного життя та відкритих горизонтів, що постають перед кожною людиною без винятку.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Oksana Osetrova, Дніпровський національний університет, 72, просп. Гагаріна, Дніпро, 49010, Україна, ssr.dnu@gmail.com

 Доктор філософських наук, професор кафедри соціальної роботи

Посилання

Головатий М.Ф. Соціальна політика і соціальна робота: Термінологічно-понятійний словник [Текст] / М.Ф. Головатий, М.Б. Панасюк. – К. : МАУП, 2005. – 560 с.

Сковорода Г.С. Розмова, названа алфавіт, або буквар миру [Текст] / Г.С. Сковорода // Твори: У 2-х томах. – Т.1. Поезії. Байки. Трактати. Діалоги. – К. : Обереги, 1994. – 528 с.
Опубліковано
2018-10-29
Як цитувати
Osetrova, O. (2018). Принцип «нерівної рівності» Г. С. Сковороди як філософська основа практичної соціальної роботи. Український соціологічний журнал, 17(1-2), 110-113. Retrieved із https://periodicals.karazin.ua/usocjour/article/view/11537