Мем як комунікативна одиниця: синхронія та діахронія поняття

  • А. С. Рязанов Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Ключові слова: мем, культура, інформація, інтернет-мем, класифікація мемів, інформаційне середовище

Анотація

У статті розглядається проблематика мемів у висвітленні їх як інформаційних одиниць, що дають змогу передавати інформацію та слугують комунікатором як в окремих соціальних групах, так і між ними. Зроблено аналіз наукових праць з меметики та розглянуто конкретні тези, на які спираються дослідники. Також залучено різні підходи до класифікації мемів, виділено представників різних категорій, та сучасний стан культури мемів, її перетинання з іншими культурними явищами. Основою для вивчення став історичний розвиток мемів, меметики та їхній сучасний стан, опорою для наукової розвідки є праці російських та зарубіжних науковців. Наукова стаття охоплює основні періоди розвитку мемів: від давніх часів до сучасності, вказуються головні характеристики мема як інформаційної одиниці. Було проведено вивчення поняття мему, його трансформація, а також залежність від джерела походження. У статті обговорюється і смислове значення мемів, їхня видозміна в ситуативних умовах та в залежності від стадії розвитку суспільства, системи суспільних цінностей. Класифікації мемів мають особливе значення для статті, оскільки саме за їх допомогою можливо вивчити ці інформаційні одиниці, виявити їхні особливості та характеристики. Стаття має велике значення для українського наукового середовища, адже тема мемів та меметики в цілому є слабо вивченою та потребує підвищеної уваги із сторони науковців саме через актуальність явища та великий вплив на інформаційну сферу світу, зокрема України.

Завантаження

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Посилання

Ashkerov. A. Evolutsiya media-virusov [Elektronnyi resurs]. – Rezhim dostupu: http://irsolo.ru/andrej-ashkerov-evolyucia-media-virusov/ (дата звернення: 22.12.2018). – Nazva z ekrana.

Gorbachyov A. Vse razvlecheniya VKontakte: Tipologiya memov ot ulibchivogo kavkazca do Sashi Grey [Elektronnyi resurs] / Gorbachyov A. – Rezhimdostupu: https://daily.afisha.ru/archive/gorod/archive/vk-tipologiya-memov (data zvernennya 25.12.2018). – Nazva z ekrana.

Savickaya T.E. Snterner – memi kak phenomen massovoi kultury [Elektronniy resurs] / T.E. Savickaya // cultura v sovremennom mire № 3, 2013 – elektronni dani. – Rezhim dostupu: http://infoculture.rsl.ru (Data zvernennya: 20.12.2018). – Nazva z ekrana.

Chto takoe memi? [Elektronnyi resurs]: [Web-sayt]. – Rezhim dostupu: https://memepedia.ru (datazvernennya 17.12.2018). – nazva z ekrana.

Chick G. The units of culture [Electronic Resource] / GarryChick. – Mode of Access : http://www. personal.psu.edu/gec7/Units.pdf.

Dawkins R. The Selfish Gene / Dawkins, R. – Oxford: Oxford University Press, 1976. ISBN 978-0-19-286092-7, 269 p.

Peirce Ch. S. Collected papers of Charles Sanders Peirce (8 Volumes) / Ch. S. Peirce. – Cambridge, MA : Harvard University Press, 1932. – Vol. 2. – 917 p.

Rushkoff D. Media Virus / Rushkoff, D. – Ballantine Books Inc.; Revised edition, 1996. – 368 p.

Опубліковано
2019-12-21
Як цитувати
Рязанов, А. С. (2019). Мем як комунікативна одиниця: синхронія та діахронія поняття. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «Соціальні комунікації», (14), 9-13. вилучено із https://periodicals.karazin.ua/sc/article/view/14971
Розділ
ТЕОРІЯ ТА ІСТОРІЯ ЖУРНАЛІСТИКИ